ECB nezměnila měnovou politiku, vyzývá vlády k podpoře ekonomiky

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny, základní úroková sazba zůstává na rekordním minimu nula procent. ECB si tak dala přestávku po sérii mimořádných opatření na podporu ekonomiky v době koronavirové krize. Šéfka centrální banky Christine Lagardeová nicméně vyzvala evropské představitele, aby se dohodli na financování podpory regionů, které koronavirus nejvíce zasáhl.

Christine Lagardeová, šéfka ECB
doporučujeme

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie budou od pátku na bruselském summitu jednat o plánu Evropské komise (EK) na hospodářskou obnovu v hodnotě 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů Kč).

"Je důležité, aby se evropští lídři rychle dohodli na ambiciózním balíku opatření," uvedla Lagardeová. Upozornila také, že přetrvává velká nejistota ohledně schopnosti úřadů dostat šíření koronaviru pod kontrolu a kompenzovat jeho dopady na příjmy, zaměstnanost a spotřebitelskou poptávku.

ECB se nyní zaměřuje na kontrolu přijatých kroků a pokračuje v nákupech dluhopisů v objemu, který stanovila dříve. Banka bude až do konce června příštího roku investovat 1,35 bilionu eur (36 bilionů Kč) do vládních a podnikových dluhopisů. Na tuto částku peníze na odkupy zvýšila o 600 miliard eur začátkem června.

"Udělali jsme už tolik, že máme nějaký čas, abychom pečlivě vyhodnotili hospodářské údaje," řekla v nedávném rozhovoru Lagardeová.

"ECB sotva může odpočívat, její práce zdaleka není hotová," myslí si ale ekonom Florian Hense z banky Berenberg. "Navzdory pokračujícímu zotavování stále hrozí zhoršení výhledu, včetně rizika velké druhé vlny pandemie covidu-19 a tvrdých celostátních omezení ve velkých evropských ekonomikách," řekl agentuře Reuters.

Nedávné hospodářské statistiky z eurozóny nicméně překonaly očekávání, což naznačuje, že ekonomika se dál postupně zotavuje. Tlak na ECB, aby přišla s dalšími opatřeními, tedy nebyl příliš silný, ačkoliv je zde stále riziko druhé vlny infekcí, které zastiňuje výhled.

Před sídlem ECB ve Frankfurtu nad Mohanem se dnes i protestovalo. Aktivisté za ochranu klimatu a odpůrci kapitalismu tam podle AP blokovali vchod do budovy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovní ruch ustrnul. Do Španělska zatím přijelo o 98 procent méně…

03.08.2020 16:36 Do Portugalska v červnu přijelo v meziročním srovnání o 96 procent méně turistů, v případě…

Aktivita v průmyslu eurozóny se poprvé od loňska vrátila k růstu

03.08.2020 13:09 Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v červenci poprvé od začátku loňského roku vrátila…

Zisk banky HSBC klesl o 65 procent. Kvůli koronakrizi a nepokojům v…

03.08.2020 09:30 Zisk před zdaněním britské banky HSBC Holdings v první polovině letošního roku klesl o 65 procent…

Institut Ifo zlepšil výhled německé ekonomiky

31.07.2020 16:18 Německá ekonomika si letos povede lépe, než předpokládaly prognózy z poslední doby. Institut Ifo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama