Eigenmittelanforderungen. Nová šéfka ECB Lagardeová zápasí s němčinou

Nová šéfka Evropské centrální banky (ECB) se učí německy. Francouzka Christine Lagardeová, která se díky své nové funkci přestěhovala do Frankfurtu nad Mohanem, podle agentury Bloomberg doufá, že tak bude moci Němcům lépe vysvětlit politiku centrální banky. Němčina je mateřský jazyk čtvrtiny obyvatel eurozóny a některé kroky ECB jako zavádění záporných úrokových sazeb se v Německu - největší ekonomice bloku zemí platících eurem - nesetkaly s nadšením.

"Když mluvíte místním jazykem, je to obrovská výhoda," řekl Bloombergu místopředseda společnosti Blackrock a bývalý prezident švýcarské centrální banky Philipp Hildebrand. A dodal: "Mnoho Němců má pocit, že ECB nekomunikuje dostatečně."

Christine Lagardeová, které bude 1. ledna 64 let, se podle vlastních slov učí nejen jazyk centrálních bankéřů, ale i jazyk své nové domoviny. Zvládnout ovšem bude muset také pojmy jako Eigenmittelanforderungen (kapitálové požadavky na banky), Anleihekaufprogramm (program nákupů dluhopisů - termín pro kvantitativní uvolňování) nebo Negativzinsen (záporné úrokové sazby).

Na rozdíl od její rodné francouzštiny, která rozlišuje jen dva rody podstatných jmen - mužský a ženský - má němčina také rod střední a jména na rozdíl od francouzštiny skloňuje. V západním světě proto platí za obtížný jazyk. Podle německého Goethe Institutu je ke zvládnutí běžné konverzace zapotřebí 240 hodin výuky.

Předchůdci Lagardeové se s touto výzvou popasovali každý po svém. První prezident ECB Wim Duisenberg pocházel z Nizozemska a německy mluvil ještě předtím, než se přestěhoval do Frankfurtu. Francouz Jean-Claude Trichet se o to pokusil a pochvaloval si, že díky této zkušenosti "získal hlubší pochopení" německého způsobu uvažování.

Dosáhl natolik velkého pokroku, že byl schopen pronést projev v němčině, když se v roce 2009 slavilo deset let od zavedení eura. Novinářům později řekl, že jej potěšilo, jak byl proslov přijat, ale dodal, že němčina je "těžká".

Jeho nástupce Itala Maria Draghiho některá německá média kvůli záporným sazbám a programům nákupů dluhopisů démonizovala. Německy se za osm let v úřadu prezidenta ECB nenaučil. Jeho nejslavnější veřejné pokusy pocházejí z let 2012 a 2016, když kritizoval odpor vůči své radikální politice. Tehdy použil obrat "nein zu allem" (ne všemu).

Lagardeová říká, že jí obtíže neodradí. Když jí německý europoslanec Joachim Schuster položil v Evropském parlamentu otázku ve své mateřštině, řekla mu: "Jednoho dne vám budu schopna odpovědět v němčině."

Související

Christine Lagardeová

ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům

Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila zpět ke dvěma procentům. Lagardeová to dnes řekla na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.

Více souvisejících

Christine Lagardeová ecb jazyky Německo eurozóna

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy