Ekonomická krize je nevyhnutelná, tvrdí experti. Přijde brzy?

V dnešní době chtějí mít lidé jistotu a důvěru vůči finančním institucím. Krize je ale podle odborníků nevyhnutelná. Je tedy třeba se na ni pořádně připravit a udělat určitá opatření.

Ekonomika
doporučujeme

Recese je jedním z přirozených jevů ekonomiky. Balanc mezi ekonomickými cykly je nutný. Střídá se tedy expanze s recesí a s tím je spojeno mnoho dalších proměnných. Fáze recese může zahrnovat například zvýšení míry nezaměstnanosti, pokles HDP, inflaci, snížení mezd nebo omezení poskytovaných půjček.

Finanční krize jsou tedy nevyhnutelnou záležitostí. Nikdy však nejsou naprosto stejného charakteru. Jeden z odhadů na vyčíslení ekonomických nákladů průměrné finanční krize je přibližně 21 000 GBP na jednoho člověka žijícího ve Velké Británii, uvádí centrální banka Velké Británie .

Lidé jsou zvyklí spoléhat se na státní finanční úřady. Koneckonců jim svěřují veškerý svůj majetek. Ať už se jedná o naspořené peníze, pojištění, půjčky, nebo důchody, vše je v rukou finančních institucí, na které se krize v Británii nevyhnutelně řítí.

Poslední významná krize Britů byla zaznamenána naposledy v letech 2007-2008, kdy se některé finanční trhy dokonce zavřely. Byla to nejhlubší recese britské ekonomiky od druhé světové války.

Nikdo není schopen říci, kdy a jak následující krize vznikne. O jejím vzniku ale není pochyb, proto centrální banka Velké Británie zavádí opatření v podobě „stresového testování” ostatních bank. Tento test mají být scénáře finanční krize při změně různých proměnných. Banky by tedy měly být schopny umět se vypořádat s krizovými situacemi různého druhu.

Centrální banka se snaží plně využívat veškeré své nástroje k udržení stability v britské ekonomice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta

29.09.2020 16:09 Deflace v Německu se v září prohloubila, spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s…

Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo

29.09.2020 13:33 Ekonomická nálada v eurozóně v září po poklesu vinou koronaviru znovu vzrostla. Zlepšila se více,…

Německo se zotavuje z koronakrize. Počet zaměstnaných na kurzarbeit…

29.09.2020 09:47 Počet lidí zaměstnaných na kurzarbeit, tedy v režimu, kdy jim mzdu dorovnává stát, v Německu v září…

Francie představila státní rozpočet: Dvouletý plán oživení ekonomiky…

29.09.2020 07:33 Francouzská vláda představila rozpočet na rok 2021. Z nejhorší recese od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama