Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo

Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Navzdory šíření koronaviru vzrostla především důvěra spotřebitelů a sůvěra v průmyslu. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Souhrnný index ekonomické nálady se v únoru zvýšil na 103,5 z lednových 102,6 bodu. Optimismus ohledně hospodářských vyhlídek se v eurozóně setrvale zvyšuje od loňského října.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna
doporučujeme

Únorový nárůst byl navíc výraznější, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali, že index vystoupí na 102,8 bodu.

Spotřebitelská důvěra se zvýšila na minus 6,6 z minus 8,1 bodu v předchozím měsíci. V nejvýznamnějším sektoru, kterým jsou služby, se dílčí index zvýšil na 11,2 z 11 bodů, v průmyslu stoupl na minus 6,1 z lednových minus sedmi bodů.

Na evropských trzích ale obnovily prudký pokles akcie. Podle analytiků je příčinou obava z rychlého šíření nového typu koronaviru. Nejvíce nakažených zůstává v Itálii, virus už se ale rozšířil do dalších zemí. Největší ztráty proto mají akcie firem spojených s cestováním, jako jsou letecké společnosti nebo hotely. Některé významné firmy už také začínají varovat před negativními dopady koronaviru na své hospodaření.

V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny i celé Evropské unie zvýšil proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta. Zpomalil tak z 0,3 procenta ve třetím kvartálu a byl nejslabší za posledních sedm let.

Evropská centrální banka (ECB) se loni v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Agentura S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni, zároveň ale…

04.04.2020 08:00 Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti…

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

04.04.2020 07:38 Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině…

Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

03.04.2020 15:48 Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy