Ekonomický růst eurozóny zůstává slabý. Novým rizikem je koronavirus, varuje Lagardeová

Hospodářský růst eurozóny zůstává slabý, ekonomika regionu však vykazuje první signály stabilizace. V projevu před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to dnes řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Výhled dalšího vývoje ale částečně ohrožuje epidemie onemocnění způsobená novým typem koronaviru v Číně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Christine Lagardeová, šéfka ECB
doporučujeme

ECB se už několik let snaží podpořit ekonomický růst regionu mimořádně uvolněnou měnovou politikou. Podle Lagardeové je tato pomoc stále potřeba, aby byl měnový blok chráněn proti nepřízní zvenčí.

Lagardeová upozornila, že se podařilo zmírnit nejistoty spojené s obchodním napětím mezi USA a Čínou. Jiná rizika ale přetrvávají, případně se objevují nová, například nejistota kolem koronaviru. Domácí ekonomika ale podle ní zůstává odolná, spotřeba dál roste, míra nezaměstnanosti je na 12letém minimu a naopak zaměstnanost na rekordu.

"Existují předběžné signály stabilizace. Ukazatele budoucího výhledu jsou o něco optimističtější," uvedla šéfka ECB, která je ve funkci teprve od loňského podzimu. Dopad epidemie koronaviru by mohl být sice výrazný, podobné události z minulosti však ukazují, že vliv bývá pouze krátkodobý, upozornila.

Inflace, která je primárním cílem ECB, ale zůstává nízká. Slabý růst ekonomiky totiž zastavil zvyšování inflačních tlaků. Velmi nízké úrokové sazby také podporují rizikovější půjčování a rozkvět realitních trhů v důležitých zemích, což podle Lagardeové vyžaduje zvýšený dozor ECB.

Lagardeové také upozornila, že řecká ekonomika se zlepšuje a že se zvyšuje pravděpodobnost, že by ECB mohla v rámci svého programu nákupů aktiv začít kupovat i řecký dluh. V současnosti ECB řecké dluhopisy kupovat nemůže, protože nemají u velkých ratingových agentur hodnocení v investičním pásmu. Nesplňují tak důležité kritérium ECB.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vyjde kniha o Křetínském. Autor slibuje odhalení o tajemném…

20.02.2020 12:12 Ve Francii 12. března vyjde kniha o českém miliardáři Danielu Křetínském, který v této zemi…

Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla, dle analytiků poroste i nadále

20.02.2020 12:08 Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu vystoupila na 4,98 procenta ze 4,92 procenta, kde byla na…

V Británii vstupuje do oběhu nová bankovka, je opět z polymeru

20.02.2020 11:18 V Británii dnes vstupuje do oběhu nová bankovka v hodnotě 20 liber (600 Kč) s podobiznou malíře…

Air France-KLM má nižší zisk, firma varuje před dopady koronaviru

20.02.2020 09:52 Letecké společnosti Air France-KLM loni kvůli dražšímu palivu klesl provozní zisk o 18,8 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama