Ekonomický růst eurozóny zůstává slabý. Novým rizikem je koronavirus, varuje Lagardeová

Hospodářský růst eurozóny zůstává slabý, ekonomika regionu však vykazuje první signály stabilizace. V projevu před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to dnes řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Výhled dalšího vývoje ale částečně ohrožuje epidemie onemocnění způsobená novým typem koronaviru v Číně.

Christine Lagardeová, šéfka ECB
doporučujeme

ECB se už několik let snaží podpořit ekonomický růst regionu mimořádně uvolněnou měnovou politikou. Podle Lagardeové je tato pomoc stále potřeba, aby byl měnový blok chráněn proti nepřízní zvenčí.

Lagardeová upozornila, že se podařilo zmírnit nejistoty spojené s obchodním napětím mezi USA a Čínou. Jiná rizika ale přetrvávají, případně se objevují nová, například nejistota kolem koronaviru. Domácí ekonomika ale podle ní zůstává odolná, spotřeba dál roste, míra nezaměstnanosti je na 12letém minimu a naopak zaměstnanost na rekordu.

"Existují předběžné signály stabilizace. Ukazatele budoucího výhledu jsou o něco optimističtější," uvedla šéfka ECB, která je ve funkci teprve od loňského podzimu. Dopad epidemie koronaviru by mohl být sice výrazný, podobné události z minulosti však ukazují, že vliv bývá pouze krátkodobý, upozornila.

Inflace, která je primárním cílem ECB, ale zůstává nízká. Slabý růst ekonomiky totiž zastavil zvyšování inflačních tlaků. Velmi nízké úrokové sazby také podporují rizikovější půjčování a rozkvět realitních trhů v důležitých zemích, což podle Lagardeové vyžaduje zvýšený dozor ECB.

Lagardeové také upozornila, že řecká ekonomika se zlepšuje a že se zvyšuje pravděpodobnost, že by ECB mohla v rámci svého programu nákupů aktiv začít kupovat i řecký dluh. V současnosti ECB řecké dluhopisy kupovat nemůže, protože nemají u velkých ratingových agentur hodnocení v investičním pásmu. Nesplňují tak důležité kritérium ECB.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé firmy se z koronakrize vzpamatují až za 11 měsíců

13.08.2020 09:23 Německé firmy v průměru očekávají, že se jejich podnikání nevrátí k normálu dříve než za 11 měsíců.…

Průmyslová výroba v EU opět vzrostla, nejlépe si vede Slovensko

12.08.2020 12:13 Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém…

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi, statisíce lidí přišly o…

12.08.2020 09:39 Aktualizováno Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20…

Lavrov: Plynovod Nord Stream 2 bude v blízké budoucnosti dokončen

11.08.2020 15:43 Plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama