Ekonomika eurozóny muže klesnout až o 12 procent, odhaduje ECB

Ekonomika eurozóny si kvůli pandemii vede hůře, než se čekalo. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christina Lagardeová dnes uvedla, že se propad hospodářství eurozóny přiblíží spíše pesimističtějšímu odhadu ECB a klesne o osm až 12 procent.

Christine Lagardeová, šéfka ECB
doporučujeme

"Lepší představu budeme mít za několik dní, až na počátku června zveřejníme své údaje, ale je pravděpodobné, že se budeme nacházet mezi středně vážným a vážným scénářem," uvedla Lagardeová k výhledu eurozóny během diskuse prostřednictvím internetu.

Evropská centrální banka má oficiální výhled hospodářského růstu a inflace eurozóny zveřejnit příští týden, kdy bude Rada guvernérů, složená z členů Výkonné rady a z guvernérů centrálních bank členských zemí, rozhodovat o politice ECB.

V březnu ECB spustila kvůli koronavirové krizi program na nákup dluhopisů a dalších aktiv v objemu 750 miliard eur (20,3 bilionu Kč). Podle agentury Bloomberg je možné, že program bude příští týden na schůzce Rady guvernérů zvýšen.

Členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová uvedla v rozhovoru s listem Financial Times, že banka je připravena podniknout další kroky na podporu ekonomiky eurozóny, pokud ze zveřejněných údajů vyplyne, že je tomu třeba.

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur. Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, v němž by mělo být celkem 1,1 bilionu eur.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta

20.01.2021 11:34 Meziroční míra inflace v Evropské unii v prosinci vzrostla proti listopadu o desetinu procentního…

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama