EU rozšířila černou listinu daňových rájů, přibyly další čtyři státy

Evropská unie rozšířila seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti o čtyři státy. Rozhodli o tom dnes ministři financí členských zemí, kteří přidali na listinu daňových rájů Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Pravidelně aktualizovaná listina má přispět k boji se snahou "vyhýbat se daňovým povinnostem". Zařazeny jsou na ni země, u kterých má EU pochybnosti ohledně daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku jinam.

Státy, které unie na seznam přidala, nedokázaly včas provést navržené daňové reformy. Dalších 16 zemí, jimž hrozilo, že budou na seznam dopsány, dokázalo podmínky unie splnit.

"Práce na seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí vychází z důkladného posuzování a monitorování přibližně 70 mimounijních jurisdikcí a z dialogu s nimi. Potřebné daňové reformy, aby vyhověly unijním kritériím, od začátku celého procesu provedlo 49 zemí," konstatoval dnes chorvatský ministr financí Zdravko Marić, jehož země Radě EU předsedá.

Unie listinu vytvořila v roce 2017 a postupně se na ni dostalo až 15 států. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty. Kromě dnes přidaných států je na něm Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.

EU hodnotí přístup jednotlivých zemí podle tří hlavních kritérií: daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění a reálné hospodářské aktivity.

Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni po jednání s ministry podotkl, že Brusel za poslední více než dva roky prověřil daňové systémy 95 zemí, z nichž velká většina pravidlům EU vyhověla.

"Naši občané očekávají, že nejbohatší jedinci a korporace odvedou na daních svůj spravedlivý podíl. Jakákoli země, která jim umožní se tomu vyhnout, musí nést následky. Dnešní rozhodnutí jasně ukazuje, že to EU myslí vážně," uvedl italský komisař.

Státy EU dnes rozšířily i takzvaný šedý seznam, na němž figurují země, které nedodržují některé podmínky a dostaly lhůtu na jejich splnění. Mezi 13 státy, které dnes byly na tuto listinu zařazeny, je například Turecko. Ankara má do konce roku čas, aby se zapojila do automatické výměny informací o bankovních účtech.

Další revizi seznamů plánuje EU v říjnu.

Ministři dnes poprvé debatovali o možných změnách ve fiskálních pravidlech EU formulovaných v Paktu stability a růstu. Unijní země se v něm zavázaly udržovat dluh pod hranicí 60 procent HDP či jej snižovat. Jejich rozpočtové deficity zároveň nesmí překročit tři procenta.

Místopředseda EK Valdis Dombrovskis prezentoval členským zemím lednový podnět komise k diskusi o změně zmíněného systému, která by podle některých zemí mohla například vyjmout z fiskálních pravidel ekologické investice. Část ministrů včetně české zástupkyně Aleny Schillerové však dnes nabádala k opatrnosti.

"Důrazně jsem varovala před tím, aby jakákoli flexibilita týkající se této zelené problematiky zasáhla do paktu stability. My nevíme, co jsou investice do boje s klimatickými změnami, do zelených aktivit, a co nejsou," řekla ČTK po jednání Schillerová, podle níž by pravidla měla i nadále hlídat zdraví veřejných financí. Ani přesná definice ekologických investic, kterou v současnosti EK připravuje, není podle ní dostatečným důvodem pro výjimky z paktu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Agentura S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni, zároveň ale…

04.04.2020 08:00 Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti…

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

04.04.2020 07:38 Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině…

Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

03.04.2020 15:48 Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy