Evropské akcie díky nadějím na vakcínu proti covidu-19 zpevňují

Akcie na evropských trzích dnes výrazně posilují, k růstu jim pomáhá zejména zpráva o pokroku při vývoji vakcíny proti nemoci covid-19. Čínské akcie však oslabily, čímž reagovaly na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídit, aby Spojené státy přestaly připisovat Hongkongu zvláštní status.

Ekonomika
doporučujeme

Panevropský akciový index STOXX 600 si kolem 13:30 SELČ připisoval 1,8 procenta na 374 bodů. Náladu na trzích podpořila zpráva, že experimentální vakcína proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna je podle rané studie bezpečná a vyvolala imunitní reakci u všech 45 testovaných dobrovolníků.

Nárůst díky pokroku při vývoji vakcíny a nadějím na rychlé hospodářské oživení zaznamenaly i japonské akcie, jejichž hlavní index Nikkei 225 vystoupil až na pětitýdenní maximum. Obchodování uzavřel s nárůstem o 1,59 procenta na 22.945,50 bodu.

"Na trhu panuje celkem optimistická nálada, za kterou stojí ne tak špatné výsledkové zprávy podniků a optimismus ohledně vakcíny," uvedl podle agentury Reuters analytik Christian Stocker z finanční společnosti UniCredit.

Čínské akcie však v reakci na Trumpovo rozhodnutí ohledně Hongkongu oslabily. Index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 1,56 procenta a uzavřel na 3361,30 bodu. Index hongkongských akcií Hang Seng však navzdory přechodnému poklesu zakončil obchodování se slabým ziskem na 25.481,58 bodu.

Trumpův krok je reakcí na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž v úterý podepsal zákon, jež zavádí sankce proti bankám, které spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování této kontroverzní normy. Čína v reakci pohrozila vlastními sankcemi proti USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lufthansa má značnou provozní ztrátu, výsledek je nehorší za 67 let…

06.08.2020 09:49 Německá společnost Lufthansa vykázala za druhé čtvrtletí rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur …

Švédská ekonomika výrazně klesla. Stále si však vede lépe než jiné země EU

05.08.2020 14:52 Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s…

Rekordní propad skončil. Maloobchodní tržby v EU i eurozóně opět rostou

05.08.2020 13:28 Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na…

BMW má kvůli koronakrizi ztrátu 666 milionů eur, odbyt prudce klesl

05.08.2020 11:07 Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama