Export z Německa vzrostl o 1,2 procenta. Pozor na přílišný optimismus, říká ekonom

Německý export se v říjnu podle sezonně upravených údajů nečekaně zvýšil o 1,2 procenta. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Příznivé údaje přicházejí v době obav z recese německé ekonomiky v důsledku útlumu v průmyslu. Minulý týden statistici oznámili, že průmyslová výroba v Německu v říjnu klesla o 1,7 procenta, což bylo pro analytiky rovněž překvapivé.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

U říjnového vývoje exportu analytici v anketě agentury Reuters počítali s poklesem, v průměru o 0,7 procenta. Meziročně se německý export zvýšil o 1,9 procenta.

V říjnu meziročně vzrostl zejména vývoz do neevropských zemí, a to o 4,6 procenta. Export do států Evropské unie se zvýšil pouze o 0,1 procenta.

"Po neuspokojivých údajích o průmyslové výrobě z minulého týdne přináší dnešní hospodářská data ekonomice vítanou úlevu," poznamenal analytik banky ING Carsten Brzeski, který ale zároveň varoval před přílišným optimismem.

Přebytek obchodní bilance vzrostl podle sezonně upravených údajů na 20,6 miliardy eur (526,1 miliardy Kč), zatímco v září činil 19,2 miliardy eur. Analytici čekali, že se přebytek v říjnu sníží, v průměru na 19 miliard eur.

Německo se ve třetím čtvrtletí jen těsně vyhnulo recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí ekonomika o 0,2 procenta klesla.

Německý průmysl se v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K potížím přispívá nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a také s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Německá vláda v letošním roce očekává růst ekonomiky o půl procenta po loňské expanzi o 1,4 procenta. Příští rok se má HDP podle vládní prognózy zvýšit o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika je z nejhoršího venku? Vláda změnila prognózu

29.01.2020 16:08 Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,1 procenta, zatímco dosud počítala s…

Huawei se paktuje s čínskými agenty? Německo má "smoking gun"

29.01.2020 15:34 Německá vláda má důkazy, že čínská telekomunikační společnost Huawei spolupracuje s čínskými…

Konec uhelné energetiky v Německu. Budou se zavírat doly a elektrárny

29.01.2020 15:05 Německá vláda dnes schválila návrh zákona, který stanoví harmonogram útlumu uhelné energetiky. S…

Blokáda hranic těžce zasáhla Slovensko. Továrna PSA omezuje výrobu

29.01.2020 12:52 Na Slovensku dnes druhým dnem pokračují obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama