Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP

Francouzská vláda v aktualizovaném rozpočtu na tento rok, který předloží příští středu, počítá s rekordním deficitem 11,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Řekl to dnes francouzský ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin.

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

Na pomoc odvětvím nejvíce stiženým pandemií nemoci covid-19 v rozpočtu vláda vymezila 40 miliard eur (přes jeden bilion Kč), informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje z ministerstva financí. Na rekordní výši vyšplhá podle jednoho ze zdrojů i dluh veřejných financí, a to na 120,9 procenta HDP. Zdroj dodal, že program nákupu dluhopisů, který kvůli koronavirové krizi spustila Evropská centrální banka, pomáhá snižovat náklady na úvěry.

Deficit rozpočtu francouzská vláda revidovala směrem vzhůru z předchozích devíti procent HDP. Balíček pro pandemií zasažené firmy bude sestávat z nových výdajů a úvěrů. Směřovat bude do sektoru cestovního ruchu, výroby aut, leteckého průmyslu a průmyslu vyspělých technologií, uvedly zdroje.

Druhá největší ekonomika eurozóny neměla ohledně zvýšení deficitu rozpočtu podle agentury Reuters příliš na výběr, ocitla se v nejhorší recesi od druhé světové války. Očekává se, že její hospodářství letos klesne o 11 procent.

Francie od počátku koronavirové krize, která zemi sužuje od března, revidovala rozpočet na tento už potřetí. Verze, kterou vláda představí příští středu, počítá se 13 miliardami eur nových výdajů, z čehož pět miliard je určeno pro lidi, které zaměstnavatelé poslali na nucenou dovolenou.

Vláda se snaží zabránit vlně propouštění tím, že společnostem slíbila vyplatit 70 procent hrubé mzdy pro tyto zaměstnance. Zatím byla tato pomoc využita pro zhruba 13 milionů lidí.

Témata: Francie | HDP | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Francouzská ekonomika se podle expertů ve třetím čtvrtletí silně oživí

08.07.2020 14:00 Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Související:

Právě se děje

Další zprávy