Horší než za krize v roce 2009. Slovenská ekonomika se propadla o 12,1 procenta

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 12,1 procenta, proti prvnímu kvartálu pak o 8,3 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj srpnový odhad. Výkon hospodářství, které propadlo výrazněji než v době globální finanční krize v roce 2009, ovlivnily dopady nového koronaviru.

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Slovenská ekonomika se letos dostala do záporných čísel po desetiletém nepřetržitém růstu od finanční krize v roce 2009. Vliv pandemie covidu-19 se významně projevil ve druhém čtvrtletí 2020," uvedli statistici.

Ve sledovaném období výrazně klesl vývoz i dovoz, snížila se i spotřeba domácností a investice. Propad zaznamenala většina odvětví ekonomiky Slovenska, některé z nich více než o pětinu, například průmysl.

V prvním letošním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska klesl meziročně o 3,7 procenta a proti poslednímu kvartálu loňského roku o 5,2 procenta.

"Zatímco v prvním čtvrtletí se Slovensko zařadilo mezi nejvíce zasažené ekonomiky a patřilo mezi nejvýrazněji klesající ekonomiky eurozóny (i EU), ve druhém čtvrtletí byl propad ekonomické aktivity na Slovensku již výrazně mírnější než v průměru v zemích eurozóny (i EU)," uvedl v komentáři analytik finančního ústavu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák. Dodal, že výkon hospodářství Slovenska se na úroveň před vypuknutím pandemie covidu-19 vrátí patrně nejdříve až na začátku roku 2022.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky místního statistického úřadu vystoupila ve druhém čtvrtletí na dvouleté maximum 6,6 procenta ze šesti procent v prvním čtvrtletí. Tempo růstu nezaměstnanosti bylo nejrychlejší od roku 2010.

Průměrná měsíční mzda na Slovensku se ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání poprvé od vzniku státu v roce 1993 snížila, a to o 1,2 procenta na 1088 eur (28.670 Kč). Podle analytiků bankovního domu Slovenská sporiteľňa vývoj mezd do značné míry ovlivnila skutečnost, že mnoho lidí bylo kvůli pandemii práceneschopných nebo po uzavření škol čerpali ošetřovné s ohledem na péči o děti.

Slovenské ministerstvo financí v červnové prognóze odhadlo, že za celý letošní rok HDP klesne o 9,8 procenta. Centrální banka počítá s poklesem o 10,3 procenta. Na příští rok obě instituce naopak očekávají hospodářské oživení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…

25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…

Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama