Inflace: Růst cen v EU i eurozóně výrazně zpomalil, problém pro ECB

Růst spotřebitelských cen v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu výrazně zpomalil. Meziroční inflace v zemích platících eurem činila 0,7 procenta a byla polovinu procentního bodu pod únorovou úrovní. Potvrdila to dnes konečná zpráva evropského statistického úřadu Eurostat. V celé sedmadvacítce pak vzrostly ceny o 1,2 procenta, což je o čtyři desetiny bodu méně než v únoru.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EUR - evropská měna
doporučujeme

Po mírném růstu z minulých měsíců tak inflace v době šíření koronaviru a jeho dopadů na evropskou ekonomiku opět klesla, navzdory snaze Evropské centrální banky (ECB). Na zmírnění inflace se v březnu podepsaly především levnější energie.

ECB dlouhodobě usiluje o to, aby se v rámci podpory růstu ekonomiky přiblížila inflace dvěma procentům. Na této úrovni byl růst cen naposledy předloni. Banka v reakci na očekávané výrazné zpomalení ekonomiky v březnu zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, čímž si připravila cestu k potenciálně neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem.

ECB rovněž ponechává depozitní úrokovou sazbu na historicky nejnižší hladině minus 0,5 procenta.

Z jednotlivých segmentů trhu ve třetím měsíci letošního roku podle dnešní závěrečné zprávy nejvíce vzrostly ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků, které se meziročně zvýšily o 2,4 procenta. Následovaly ceny služeb s růstem o 1,3 procenta, a ceny průmyslového zboží s růstem o půl procenta. Ke zpomalení inflace výrazně přispěly energie, které zlevnily o 4,5 procenta, zatímco v únoru jejich ceny klesly pouze o 0,3 procenta.

Mezi unijními zeměmi měly podle Eurostatu v březnu nejnižší inflaci Itálie, Španělsko, Portugalsko a Kypr, kde činila 0,1 procenta. Nejvíce naproti tomu vzrostly meziročně ceny v Maďarsku a Polsku, a to o 3,9 procenta, a pak v České republice, kde to bylo o 3,6 procenta. Ve srovnání s únorem se inflace snížila ve 26 zemích, vzrostla pouze na Maltě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řada států podporuje vouchery na budoucí dovolenou, EU je má za dobrovolné

28.05.2020 17:28 Se zrušenými zahraničními dovolenými kvůli pandemii nemoci covid-19 se potýkají klienti i cestovní…

Forbes: Nejbohatší Rusové během pandemie dál bohatli. Podívejte se na…

28.05.2020 14:54 Největší ruští boháči během pandemie covidu-19 zbohatli o dalších 62 miliard dolarů (asi 1,5…

Rusko má kvůli koronaviru další starosti: Gazprom Něfť se propadl do…

28.05.2020 13:31 Ruská ropná společnost Gazprom Něfť se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty 13,8 miliardy rublů (4…

EU dá Česku na následky krize 550 miliard

28.05.2020 12:31 Aktualizováno Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy