Inflace v EU opět mírně vzrostla, v eurozóně znovu klesla

Spotřebitelské ceny v zemích Evropské unie pokračovaly v říjnu v mírném růstu, který v meziročním srovnání činil 0,3 procenta. Ve státech platících eurem ale ceny meziročně znovu klesly o 0,3 procenta, což podobně jako v celé sedmadvacítce odpovídá zářijovým statistikám.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v eurozóně se tak v době koronavirových omezení ekonomiky drží na nejnižších hodnotách za poslední čtyři roky.

Loni v říjnu vzrostly v EU ceny o 1,1 procenta, v eurozóně pak o 0,7 procenta. Hodnoty inflace jsou tak stále velmi vzdálené cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém výhledu držel těsně pod dvěma procenty.

Nejvíce se v říjnu na celkovém poklesu cen v eurozóně podílely ceny energií, které se snížily o 8,2 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží klesly o 0,1 procenta. O dvě procenta vzhůru šly naproti tomu ceny potravin, alkoholu a tabáku. Ceny služeb se zvýšily o čtyři desetiny procenta.

Proti zářijovým hodnotám se meziroční inflace v říjnu snížila v 15 členských zemích EU, v deseti naopak vzrostla a ve dvou zůstala beze změny. Největší pokles cen zaznamenalo Řecko, kde se ceny snížily o dvě procenta. Nejvíce naopak cenová hladina stoupla v Polsku, a to o 3,8 procenta. V Maďarsku dosáhla inflace tří procent, v České republice 2,9 procenta. V Česku je to pokles o čtyři desetiny bodu proti září.

ECB už letos podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.

V říjnu ale centrální banka na svém zasedání nechala podle očekávání měnovou politiku, včetně úrokových sazeb, opět beze změny. Analytici se na základě statistických údajů obávají, že by současná druhá vlna pandemie mohla vyvolat deflační spirálu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Apple dostal v Itálii vysokou pokutu, kvůli agresivním praktikám při…

30.11.2020 13:25 Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů…

Britské firmy nesmí od září instalovat do 5G zařízení od Huawei

30.11.2020 12:13 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v…

Gazprom se propadl do hluboké ztráty, rubl kvůli pandemii výrazně oslabil

30.11.2020 10:18 Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů…

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama