Itálie chce podpořit ekonomiku ohroženou koronavirem opatřeními za 3,6 miliardy eur

Itálie v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč), která mají podpořit ekonomiku ohroženou největším epidemií onemocnění COVID-19 v Evropě. Uvedl to v rozhovoru s listem La Repubblica italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Stanovená částka odpovídá 0,2 procentům hrubého domácího produktu (HDP) a doplní balík 900 milionů eur určený pro nejvíce zasažené oblasti, který vláda oznámila v pátek.

Gualtieri uvedl, že návrh bude zahrnovat daňové úlevy pro firmy, které oznámí pokles tržeb o 25 procent, snížení daní a další peníze pro zdravotnické služby.

Podle opozičních politiků je návrh příliš skromný. Šéf pravicové Ligy Matteo Salvini požaduje dodatečné výdaje nejméně 20 miliard eur.

Gualtieri dodal, že je přesvědčen, že Evropská unie schválí zvýšení současného cíle rozpočtového deficitu Itálie. Dodal, že ministři financí eurozóny budou podle něj o situaci jednat v polovině příštího týdne po telefonu.

Itálie je po Řecku druhou nejvíce zadluženou zemí v eurozóně. Gualtieri ale uvedl, že veřejné finance jsou v dobrém stavu a předpověděl, že rozpočtový deficit za loňský rok se pohyboval v rozmezí 1,6 až 1,7 procenta HDP proti původně plánovanému cíli 2,2 procenta HDP. Oficiální údaje za loňský rok mají být zveřejněné v pondělí.

V letošním roce Itálie počítá s rozpočtovým deficitem 2,2 procenta. Odhad vychází z předpokladu, že ekonomika vzroste o 0,6 procenta.

Vláda ještě musí revidovat odhad ekonomického růstu. Analytici se domnívají, že Itálie se nevyhne recesi. Zhruba 90 procent všech potvrzených případů onemocnění je totiž ve třech nejbohatších regionech, kterými jsou Lombardie, Benátsko a Emilia Romagna. Dopad je však cítit i v regionech, kde mají několik případů, nebo dokonce žádné, a to zvláště v cestovním ruchu, který se podle odhadů na HDP země podílí 13 procenty, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemský květinový průmysl v dobách koronaviru uvadá

31.03.2020 07:29 Navzdory dokonalému jarnímu počasí nepřestává nizozemský květinový průmysl uvadat kvůli pokračující…

Německo čeká hluboká recese. HDP má klesnout o 2,8 procenta, odhadují…

30.03.2020 13:01 Německo letos čeká hluboká recese, přinejmenším v prvním pololetí. Za celý rok ekonomika podle…

Fond Quant: Akciové trhy se propadly více, než odpovídá hrozbám

30.03.2020 12:21 Světové akciové trhy se v souvislosti s koronavirem propadly více, než by odpovídalo skutečným…

Ekonomická nálada na Slovensku klesla, začínají se projevovat dopady…

30.03.2020 10:23 Ekonomická nálada na Slovensku letos v březnu, kdy země zaznamenala první potvrzené případy nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama