Itálie se řítí do vážné krize? Propad ekonomiky může být hlubší, než se odhadovalo

Letošní propad hrubého domácího produktu (HDP) Itálie může být výraznější než osm procent, jak v současnosti předpokládá vláda. Na fóru organizovaném bankou Goldman Sachs to dnes podle agentury Reuters řekl italský ministr financí Roberto Gualtieri.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Italská centrální banka odhaduje letošní pokles ekonomiky na 9,2 procenta. Evropská komise (EK) předpokládá, že koronavirová krize by mohla zapříčinit propad italské ekonomiky o 9,5 procenta.

Gualtieri uvedl, že ačkoli data z dubna a května víceméně odpovídají vládním odhadům a čeká se oživení, některé sektory budou k zotavení potřebovat více času. "Možná budeme upravovat směrem dolů," řekl podle Reuters ministr k vládnímu výhledu letošního HDP.

Na dotaz, jak bude Itálie schopna čelit veřejnému dluhu, který by se letos měl vyšplhat na 155 procent HDP, Gualtieri odpověděl, že cílem vlády je zvýšit růst a snižovat zadlužení. Itálie patří spolu s Řeckem k nejzadluženějším zemím eurozóny.

V příštím roce bude podle ministra dluh klesat a významně se sníží v dalších letech, zejména díky přebytku primárního rozpočtu, do kterého se nezapočítává obsluha dluhu. Letos by schodek rozpočtu měl činit 10,4 procenta HDP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský průmysl je z nejhoršího venku? Výkon se začíná zvyšovat

10.07.2020 09:53 Výkony slovenského průmyslu se v květnu zvýšily o téměř pětinu oproti dubnu, kdy kvůli dopadům…

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy