Kauza Wirecard: Němečtí zákonodárci začali vyšetřovat kolaps firmy

Němečtí zákonodárci dnes zahájili parlamentní vyšetřování pádu finanční společnosti Wirecard. Informovala o tom agentura Reuters. Vyšetřování podle ní přinutí vládu poskytnout více informací ohledně toho, proč se úřadům skandál kolem firmy Wirecard nepodařilo včas odvrátit.

Wirecard, ilustrační foto
doporučujeme

Společnost Wirecard v červnu vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 50 miliard Kč), které vykazovala ve svém účetnictví. Německá prokuratura v červenci zadržela tři bývalé vedoucí pracovníky podniku, které podezřívá z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem.

V souvislosti se skandálem se objevila kritika, podle které německé úřady ignorovaly řadu varovných signálů ohledně hospodaření firmy. "Byla to falešná firma," uvedl zákonodárce Fabio de Masi, který hrál klíčovou roli v zahájení parlamentního vyšetřování. "Nedostáváme odpovědi, které potřebujeme," dodal.

Německý úřad pro finanční dozor (BaFin) se v červenci stal terčem žaloby investorů, podle nichž regulátoři ignorovali známky problémů ve Wirecardu. Cílem žaloby je získat náhradu za škody, které investorům v souvislosti s pádem firmy vznikly.

"BaFin podle našeho názoru hrubě zanedbal své povinnosti, když se léta zdráhal vyšetřovat Wirecard kvůli manipulaci s trhem," uvedl právník Andreas Tilp, který žalobu podal. Upozornil přitom, že pokud by úřad tuto záležitost včas důkladně vyšetřil, vyšla by pochybení ve firmě na světlo mnohem dříve.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi, potvrdila závěrečná…

30.09.2020 09:03 Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta,…

Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta

29.09.2020 16:09 Deflace v Německu se v září prohloubila, spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s…

Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo

29.09.2020 13:33 Ekonomická nálada v eurozóně v září po poklesu vinou koronaviru znovu vzrostla. Zlepšila se více,…

Německo se zotavuje z koronakrize. Počet zaměstnaných na kurzarbeit…

29.09.2020 09:47 Počet lidí zaměstnaných na kurzarbeit, tedy v režimu, kdy jim mzdu dorovnává stát, v Německu v září…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama