Koronakrize na ústupu? Ekonomická aktivita v eurozóně se vrátila k růstu

Ekonomická aktivita v eurozóně se tento měsíc vrátila k růstu, který je silnější, než se čekalo. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit. Aktivita byla na jaře v útlumu kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru, což si vyžádalo rozsáhlá omezení. Poklesu aktivity se v červenci těsně vyhnulo i Německo.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který zahrnuje aktivitu v průmyslu i ve službách, za červenec podle předběžných výsledků vystoupil na 54,8 z červnové hodnoty 48,5 bodu. Dostal se tak nejvýše od poloviny roku 2018. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali, že index vystoupí na 51,1 bodu.

Pokud je index pod 50 body, znamená to útlum ekonomické aktivity. Hodnota nad 50 body pak signalizuje růst. K němu teď přispěl fakt, že lidé se po uvolnění mnoha opatření zavedených proti šíření koronaviru začali vracet do práce a do obchodů.

"Firmy po celé eurozóně hlásí povzbudivý začátek třetího čtvrtletí. Aktivita se v červenci zvyšovala nejrychlejším tempem za poslední více než dva roky, vzhledem k tomu, že omezující opatření se dál uvolňovala a ekonomiky otevíraly," poznamenal k tomu hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson.

V Německu index PMI vystoupil na 50,0 z červnové hodnoty 45,2 bodu a je nejvýše od konce roku 2018. Země se tak poklesu ekonomické aktivity vyhnula poprvé za 19 měsíců. I v tomto případě výsledek překonal odhady analytiků, kteří počítali s růstem indexu na 48 bodů.

Po celém světě se novým typem koronaviru nakazilo už více než 15 milionů lidí. Šíření infekce se ale ve většině evropských zemí zpomalilo, což vládám umožnilo začít omezující opatření rozvolňovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch letos očekává pětiprocentní pokles ruské ekonomiky

08.08.2020 09:47 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce…

Německý průmysl v červnu ožil, dopady koronakrize jsou však stále patrné

07.08.2020 10:54 Aktualizováno Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezonně upravených údajů zrychlilo ve…

TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur

06.08.2020 16:07 Provozovatel aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, v Irsku zřídí své první…

Dieselgate: Obviněni čtyři manažeři Audi, vyvíjeli "cinknuté" motory

06.08.2020 14:15 Mnichovská prokuratura obvinila v souvislosti s aférou dieselgate další čtyři bývalé manažery…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama