Koronakrize zasáhla Švýcarsko. Propad ekonomiky má být nejhorší od šoku v roce 1975

Švýcarská ekonomika zažije kvůli pandemii nejhorší propad za desítky let, oslabí ale méně, než se dosud čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) by se letos vinou poklesu výroby a ztráty pracovních míst mohl snížit o 6,2 procenta, uvedl dnes švýcarský Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO).

CHF (Švýcarský frank)
doporučujeme

Letošní hospodářský propad by tak byl nejhlubší od roku 1975, kdy zemi zasáhl šok z růstu cen ropy. Byl by ale mírně nižší než 6,7 procenta, kolik vládní ekonomové odhadovali v dubnu. Zároveň by výsledek by i lepší než v ostatních evropských zemích.

Míra nezaměstnanosti by se podle dnes zveřejněného odhadu měla zvýšit na 3,8 procenta. V květnu činila 3,4 procenta. SECO předpokládá, že se do ní promítnou problémy v zahraničním obchodě, pokles spotřebitelských výdajů a také problémy podniků znovu obnovit provoz poté, co musely zavřít kvůli koronavirovým opatřením.

Pro srovnání - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpokládá, že například britská ekonomika letos klesne o 11,5 procenta. Pro francouzské hospodářství předpovídá snížení o 11,4 a pro italské o 11,3 procenta.

Bern odhaduje, že pokud nepřijde masivní druhá vlna epidemie, mohlo by ve druhé polovině roku nastat postupné oživení. SECO se domnívá, že v příštím roce HDP vykáže růst o 4,9 procenta. Míra nezaměstnanosti by ale na švýcarské poměry měla zůstat vysoko, a to 4,1 procenta.

Švýcarsko svou ekonomiku na obranu proti koronaviru neomezilo tolik jako okolní země. I za pandemie se dařilo jeho rozsáhlému farmaceutickému průmyslu. Švýcarská vláda totiž peníze na povzbuzení ekonomiky zasažené pandemií uvolnila rychle, řekl agentuře Reuters analytik Gero Jung z banky Mirabaud. Vláda uvolnila 60 miliard švýcarských franků (1,5 bilionu Kč), což je zhruba deset procent ročního HDP, dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud EU: Apple nemusí Irsku doplácet miliardy eur na daních

15.07.2020 17:18 Aktualizováno Americká společnost Apple nemusí Irsku na daních doplatit 13 miliard eur (346,5 miliardy Kč), jak…

Evropské akcie díky nadějím na vakcínu proti covidu-19 zpevňují

15.07.2020 15:00 Akcie na evropských trzích dnes výrazně posilují, k růstu jim pomáhá zejména zpráva o pokroku při…

Začne se šetřit? Politici roztáčejí rozpočtovou hysterii, píše prestižní…

15.07.2020 12:00 NÁZOR - Rekordní rozpočtové deficity udržují ekonomiku během koronavirové krize doslova na…

Británie vyloučila čínský Huawei z budování sítí 5G. Představuje riziko,…

14.07.2020 22:00 Aktualizováno Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama