Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu při splácení půjček, má po skončení přechodného období problémy pokračovat ve splácení. Bankovní sektor patří mezi odvětví, která v zemi úspěšně podnikala i za dřívější silné druhé vlny koronavirové nákazy. Informovala o tom dnes slovenská centrální banka (NBS).

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Nepotvrdilo se, že v roce 2021 bude velmi rychle stoupat objem nesplácených půjček. Odklad splátek půjček pro banky nepředstavoval problém," řekl novinářům člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček k výsledkům analýzy kondice finančního sektoru. Potíže se splácením po skončení odkladu splátek má zhruba 0,6 procenta slovenských domácností.

Negativní vývoj při splácení úvěrů NBS nezaznamenala ani v situaci, kdy za epidemie nemoci covid-19 přišlo na pětimilionovém Slovensku o práci kolem 66.000 lidí. Podle centrální banky dlužníkům pomohl i vládní program pobídek na zmírnění negativních dopadů epidemie, mezi které patří například poskytování dotací na udržení zaměstnanosti a příspěvků lidem bez příjmů. NBS ale také uvedla, že rizika u finanční kondice domácností přetrvávají, a to i kvůli tomu, že koronavirová krize ještě neskončila.

Slováci čerpali úvěry na financování bydlení podobně jako před koronavirovou krizí, letos jejich objem vzrostl téměř o desetinu. Pokles o 8,5 procenta je ale patrný u spotřebitelských půjček, což souviselo s propadem spotřeby za pandemie.

"Zatímco první vlna nebyla z medicínského hlediska pro Slovensko významná, měla silný vliv na ekonomiku. Druhá vlna byla jiná, dramatičtější z medicínského hlediska. Mezi úspěšné sektory, které úspěšně fungovaly, se zařadil i bankovní sektor," uvedl Dvořáček.

Banky na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí téměř zdvojnásobily zisk, k lepšímu hospodaření sektoru pomohlo i zrušení zvláštní bankovní daně.

Druhá vlna koronavirové infekce na Slovensku vyvrcholila v první polovině letošního března. Po následném zlepšení epidemické situace začala země ve druhé polovině dubna uvolňovat epidemická omezení.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama