Koronavirus poškozuje důvěru v německou ekonomiku, je nejníže od roku 2008

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu klesla nejníže od finanční krize v roce 2008, a to kvůli obavám z dopadů, které patrně bude mít na ekonomiku epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí podle odhadu ZEW klesne a propad je vysoce pravděpodobný i ve druhém čtvrtletí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Index důvěry za březen se snížil na minus 49,5 bodu z únorových 8,7 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index klesne jen na minus 26,4 bodu.

"Ekonomika je ve stavu nejvyšší pohotovosti," uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach.

Šíření koronaviru ukončilo naději na růst v prvním čtvrtletí za pomoci solidního lednového růstu maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Koronavirus infikuje stále více lidí a přiměl vládu k nevídaným bezpečnostním opatřením, která mají zpomalit jeho šíření. Podle úředníků tak vláda nyní čeká, že ekonomika by letos měla poprvé od krize v roce 2009 klesnout. To sníží příjmy z daní a bude vyžadovat vysoké výdaje státu na pomoc firmám a na ochranu pracovních míst.

Dílčí ukazatel současné ekonomické situace se zhoršil na minus 43,1 z minus 15,7 bodu v předchozím měsíci. Analytici čekali jeho pokles pouze na minus 30 bodů.

Ekonom Jack Allen-Reynolds ze společnosti Capital Economics uvedl, že průzkum naznačuje citelný pokles hrubého domácího produktu (HDP). "Situace se pravděpodobně ještě zhorší ve druhém čtvrtletí, kdy očekáváme mnohem vyšší čtvrtletní pokles HDP než v době hluboké globální finanční krize," uvedl. Čísla ZEW podle něj naznačují, že by HDP Německa letos mohl klesnout až o čtyři procenta. Bude tak zapotřebí výrazná pomoc od Evropské centrální banky (ECB) i od vlády.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě a na které je závislá i řada českých firem, se loni těsně vyhnula recesi. Za celý loňský rok se její hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,6 procenta. To bylo výrazně méně než v předchozích dvou letech a nejhorší celoroční výsledek od roku 2013.

Kancléřka Angela Merkelová slíbila učinit vše, co je nutné, aby zpomalila šíření koronaviru a vykompenzovala jeho dopad na ekonomiku. Dodala také, že slib, že vláda si nevezme nový dluh, je nyní druhořadý.

Spolková vláda má nyní rozpočtovou rezervu více než 48 miliard eur (1,3 bilionu Kč) a pokud by se rozhodla zrušit plán vyrovnaného rozpočtu, může získat z nového dluhu až 35 miliard eur. Navíc spolkový úřad práce má rezervu 26 miliard eur, kterou může použít na pomoc firmám v rámci krátkodobých pracovních úvazků.

Systém veřejného zdravotnictví má rezervu téměř 20 miliard eur. Ministři financí Olaf Scholz a hospodářství Peter Altmaier minulý týden slíbili záruky pro podnikatele ve výši půl bilionu eur (13,5 bilionu Kč) na řešení ekonomického dopadu epidemie. Uvedli také, že pokud to bude potřeba, může se tato částka zvýšit. Ministerstvo financí také připravuje nouzový fond zaměřený na pomoc malým a středním podnikům.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Komise je proti

28.03.2020 15:29 Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro…

Slovensko kvůli kolonám uzavřelo hranice pro kamiony

27.03.2020 17:43 Aktualizováno Slovensko do odvolání uzavírá hraniční přechody s Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Rakouskem…

Videosummit EU: Politici se přeli kvůli "koronovým dluhopisům", Merkelová…

27.03.2020 13:32 Političtí vůdci evropských zemí jsou rozdělení v pohledu na to, jakou sílu mají mít opatření určená…

Koronavirus těžce zasáhl spotřebitelskou náladu v Německu, index je…

26.03.2020 10:07 Aktualizováno Nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru prudce zhoršila. Její index na duben se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama