Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje ministr

Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a pracovní místa, oznámil dnes na tiskové konferenci britský ministr financí Rishi Sunak. Na tiskové konferenci představil další opatření na podporu ekonomiky stižené dopadu pandemie nemoci covid-19.

Rishi Sunak (britský ministr)
doporučujeme

Zaměstnanci budou muset odpracovat nejméně třetinu běžné pracovní doby a vláda se zaměstnavateli pokryjí část mzdy za neodpracované hodiny.

Dosavadní vládní podpůrný programu, který brání propouštění, skončí 31. října. V Británii panovaly obavy, že jakmile tento program skončí, firmy začnou masivně propouštět. Podpůrného programu vlády využívá 12 procent britské pracovní síly čili téměř tři miliony lidí, pro něž není kvůli pandemie práce, ale pobírají mzdu.

"Program podpoří udržitelná místa. Zaměstnanci budou muset odpracovat nejméně třetinu běžných hodin, za což jim zaplatí zaměstnavatel," řekl k novému podpůrnému programu Sunak. "Vláda pak spolu se zaměstnavateli zvýší mzdy těchto lidí tím, že pokryjí dvě třetiny mzdy, o niž přišly zredukováním pracovních hodin," dodal.

BBC ovšem uvádí, že zaměstnanci nebudou pobírat původní mzdy v plné výši. Vláda zaplatí jeden ze tří dílů mzdy, jehož strop je stanoven na 697,92 liber (zhruba 20.700 Kč) měsíčně, zaměstnavatelé pokryjí další ze tří dílů. Účastníci podpůrného programu tak budou pobírat nejméně 77 procent své původní mzdy.

Sunak uvedl, že obdobný program bude fungovat i pro osoby samostatně výdělečně činné.

Britský ministr financí dále oznámil, že firmy budou mít více času na splácení půjček, které během koronavirové krize dostaly od státu.

Vláda též odvětvím pohostinství a cestovního ruchu do března prodlouží snížení daně z přidané hodnoty. Ta byla s platností od 15. července zmírněna z dvaceti na pět procent, což mělo původně platit do 12. ledna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská továrna VW zahájila výrobu modelu Karoq

23.10.2020 12:02 Německá automobilka Volkswagen dnes ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně…

Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici…

23.10.2020 11:04 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další…

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 procent, divizi Mercedes-Benz stoupla…

23.10.2020 09:11 Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 procent…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama