Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021. Oznámil to dnes premiér Viktor Orbán. Ministr financí předtím varoval, že pokud se nenajde vakcína proti novému koronaviru, mohla by maďarská ekonomika mít problémy s návratem k růstu, a dodal, že vláda připravuje další pomoc.

Viktor Orbán
doporučujeme

Orbán představil moratorium pro všechny společnosti a soukromé dlužníky v březnu, a to jako jedno z klíčových opatření své vlády, které má pomoci zmírnit ekonomické dopady pandemie. Moratorium mělo platit do konce tohoto roku.

Ve videu zveřejněném na své facebookové stránce Orbán řekl, že moratorium bude prodlouženo o šest měsíců pro rodiny s dětmi, důchodce, nezaměstnané a pro ty, kteří jsou zařazeni v programech veřejných prací. Prodloužení se týká i všech společností, kterým tržby klesly nejméně o 25 procent.

Prodloužení odkladu splátek přichází v době, kdy se vláda připravuje na oznámení dalších kroků na podporu hospodářského růstu, neboť maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí klela mnohem více, než se čekalo. Výhled na zotavení v příštím roce se přitom zhoršil. Slabý ekonomický výhled by mohl představovat největší hrozbu pro Orbánovu vládu, která zemi vede už deset let. Orbán bude usilovat o další vítězství v parlamentních volbách, které se mají konat v první polovině roku 2022.

Ministr financí Mihály Varga uvedl, že pokud nebude do poloviny příštího roku k dispozici vakcína proti nemoci covid-19, ekonomika by podle pesimistického scénáře mohla mít v příštím roce problém s návratem k růstu. Podle optimistického scénáře, tedy pokud bude vakcína k dispozici už ve druhém čtvrtletí, by mohla ekonomika vykázat růst o čtyři až pět procent. Třetí scénář počítá se zdlouhavým procesem zotavování a s růstem o tři až čtyři procenta, avšak také jen pod podmínkou, že bude k dispozici vakcína.

Ministr Varga dodal, že vláda pracuje na nových stimulačních opatřeních, která by mohla zahrnovat cílené snížení daní pro sektory nejvíce zasažené koronavirovou krizí.

Na letošní rok ekonomové počítají s propadem hrubého domácího produktu (HDP) o pět až šest procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Slovenská továrna VW zahájila výrobu modelu Karoq

23.10.2020 12:02 Německá automobilka Volkswagen dnes ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně…

Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici…

23.10.2020 11:04 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další…

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 procent, divizi Mercedes-Benz stoupla…

23.10.2020 09:11 Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama