MMF schválil úvěr pět miliard dolarů pro Ukrajinu, koronavirus stáhl ekonomiku do recese

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v úterý schválila dohodu o poskytnutí úvěru v objemu pěti miliard USD (117 miliard Kč) Ukrajině. Kyjev uvádí, že potřebuje peníze, aby odvrátil hrozbu platební neschopnosti, protože koronavirová pandemie stáhla ekonomiku do recese, informovala agentura Reuters. Úvěr je na 18 měsíců.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Ukrajina z úvěru okamžitě obdrží 2,1 miliardy USD. Zbývající peníze budou vyplaceny ve čtyřech splátkách, až MMF překontroluje plnění podmínek úvěrového programu, které jsou zaměřeny více na stabilitu než na hluboké strukturální reformy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru uvedl, že nové peníze pomohou zemi překonat problémy způsobené nemocí covid-19. MMF se podle něj ukázal jako spolehlivý partner v nouzi.

Ukrajinská vláda označuje dohodu za vyjádření důvěry ve schopnost země uskutečnit reformy, včetně bankovního zákona, který šel proti zájmům jednoho z nejbohatších lidí na Ukrajině.

Ukrajina je jednou z nejchudších zemí Evropy a nemá potřebnou finanční sílu na velká stimulační opatření, která by udržela ekonomiku nad vodou, když byla země nucena v březnu zavést zákaz vycházení. Mnoho podniků kvůli tomu muselo zavřít nebo omezit provoz. Zajištění půjčky od MMF by také mělo zemi uvolni peníze od Evropské unie a dalších institucí.

Ekonomové očekávají, že ukrajinská ekonomika letos klesne o pět procent. Z toho za druhé čtvrtletí se čeká propad o 12 procent.

V zemi bylo potvrzeno téměř 28.000 případů nemoci covid-19. Nejméně 810 lidí s touto nemocí zemřelo.

Aby si Ukrajina zajistila půjčku od MMF, musela schválit zákon, který brání bývalým majitelům zkrachovalých bank získat zpět jejich aktiva. Tento krok byl vnímán jako zásah proti zájmům Ihora Kolomojského, který původně vlastnil největší ukrajinskou banku PrivatBank, znárodněnou v roce 2016, a vedl právní bitvu o opětovné získání kontroly nad tímto ústavem nebo získání odškodnění od vlády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Německá ekonomika ožívá. Průmyslová výroba v květnu stoupla o 7,8 procenta

07.07.2020 12:16 Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezonně upravených údajů zvýšila ve srovnání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy