Na Slovensku po propuknutí koronaviru ubylo osobních bankrotů

Počet osobních bankrotů na Slovensku ve druhém čtvrtletí klesl meziročně o více než třetinu. Podle společnosti CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která na Slovensku spravuje úvěrové registry a vede statistiky bankrotů, ale vývoj souvisí s omezením činnosti úřadů v době pandemie nemoci covid-19.

Bankrot, ilustrační foto
doporučujeme

Soudy na Slovensku, kde žije zhruba 5,5 milionu lidí, vyhlásily ve druhém čtvrtletí 2834 osobních bankrotů. Proti stejnému období loni to představuje pokles bezmála o 35 procent.

Prostřednictvím osobního bankrotu se dlužníci mohou zbavit až na výjimky všech svých peněžních závazků výměnou za prodej svého majetku nebo za částečné splacení dluhů.

"Za poklesem osobních bankrotů můžeme spíše hledat pro koronavirus omezené pracovní kapacity lidí, kteří se na celém procesu vyhlášení osobních bankrotů podílejí - od pracovníků kanceláří Centra právní pomoci až po soudce jednotlivých soudů," uvedla hlavní analytička CRIF SK Jana Marková.

Dopady pandemie covidu-19 se podle Markové ve statistikách osobních bankrotů projeví patrně nejdříve na konci roku 2021 nebo až v roce 2022. Nezaměstnanost v zemi pod Tatrami už vystoupila na tříleté maximum, ekonomika země letos podle odhadů zaznamená propad zhruba o deset procent.

Slovenská vláda po propuknutí koronaviru například umožnila spotřebitelům, stejně jako malým a středním podnikům odložit splátky půjček v bankách, leasingových firmách a dalších finančních společnostech, a to na období tří až devíti měsíců.

Loni na Slovensku zbankrotovalo 16.167 lidí, nejvíce v novodobé historii země. Boom osobních bankrotů v zemi nastal po změně zákona v roce 2017, kdy se výrazně zjednodušily podmínky pro oddlužení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

14.08.2020 21:05 Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny…

Německé firmy se z koronakrize vzpamatují až za 11 měsíců

13.08.2020 09:23 Německé firmy v průměru očekávají, že se jejich podnikání nevrátí k normálu dříve než za 11 měsíců.…

Průmyslová výroba v EU opět vzrostla, nejlépe si vede Slovensko

12.08.2020 12:13 Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém…

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi, statisíce lidí přišly o…

12.08.2020 09:39 Aktualizováno Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama