Na Slovensku v době pandemie ubylo pracujících cizinců

Na Slovensku po vypuknutí pandemie choroby covid-19 klesl počet zaměstnaných cizinců na nejnižší úroveň od loňského podzimu. Vyplývá to z údajů instituce, která řídí úřady práce. Slovenští zaměstnavatelé v době předchozího růstu ekonomiky ve větším počtu najímali pracovníky ze zahraničí s odůvodněním, že na Slovensku je nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

V pět a půl milionové zemi pod Tatrami letos v dubnu pracovalo 76.198 cizinců, tedy nejméně od loňského září. K poklesu došlo v době, kdy nezaměstnanost kvůli dopadům koronaviru vzrostla na téměř tříleté maximum 6,57 procenta. Počet zaměstnaných občanů Česka na Slovensku ve zmíněném období naopak mírně stoupl, a to na více než 5900 osob.

Slovensko sice kvůli pandemii covidu-19 uzavřelo hranice pro zahraniční turisty, toto opatření se ale nevztahuje na pendlery či jiné cizince s povoleným pobytem v zemi.

Počty pracujících cizinců na Slovensku rostly v uplynulých letech, kdy země zaznamenala hospodářský růst a pokles nezaměstnanosti na historická minima. Slovenští zaměstnavatelé angažovali zejména Ukrajince a Srby.

V letošním roce slovenské ministerstvo financí i centrální banka očekávají kvůli koronaviru větší propad ekonomiky, než během globální ekonomické krize v roce 2009. Pokles výkonu ekonomiky se podle prognóz projeví i v nárůstu nezaměstnanosti, očekává se zrušení desítek tisíc pracovních míst. Ještě výraznějšímu růstu nezaměstnanosti by měl zabránit program poskytování státních příspěvků zaměstnavatelům a živnostníkům, na které ale slovenská vláda zatím vynaložila méně peněz, než původně plánovala. Podnikatelé si stěžovali, že podmínky ekonomických opatření na zmírnění dopadů covidu-19 jsou nedostatečné a složité.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie chce firmě Huawei zakázat účast na výstavbě 5G. Čínu to nepotěší,…

13.07.2020 16:42 Britský premiér Boris Johnson se chystá čínské firmě Huawei Technologies zakázat účast na výstavbě…

Ceny emisních povolenek v EU se dostaly nejvýše za 14 let

13.07.2020 12:58 Ceny emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhaly na maximum za 14 let a nacházely se mírně…

Evropská komise schválila státní pomoc pro aerolinky KLM, dostanou 3,4,…

13.07.2020 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v objemu 3,4 miliardy eur (zhruba 91 miliard Kč)…

Primark odmítl pomoc britské vlády, propuštěné zaměstnance znovu nepřijme

13.07.2020 11:05 Irský prodejce levného oblečení Primark odmítl pomoc 30 milionů liber (téměř 893 milionů Kč) od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy