Nálada malých a středních firem Německa je horší než v 2009

Podnikatelská nálada v německých malých a středních firmách, které jsou páteří největší evropské ekonomiky, je horší než v březnu 2009 během finanční krize. Informovala o tom dnes německá státní banka KfW, která index sestavuje s institutem Ifo.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

S poklesem poptávky kvůli šíření koronaviru se potýká 60 procent z úhrnu německých firem a 80 procent podniků čeká, že bude mít letos nižší tržby. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK).

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků v dubnu klesl vlivem pandemie o 26 bodů na minus 45,4 bodu. Letos v březnu index klesl o 20 bodů. V březnu 2009 byl na hodnotě minus 37,6 bodu. Podle banky KfW je nálada německých malých a středních firem horší než kdykoli dříve.

Podle průzkumu DIHK mezi 10.000 firmami z odvětví průmyslu, stavebnictví a služeb podniky očekávají v letošním roce pokles tržeb, čtvrtina z nich dokonce o více než polovinu.

Zhruba 43 procent dotazovaných společností se setkalo s rušením objednávek a více než třetina musela osekat investice.

Návrat na úroveň před koronavirovou krizí čeká přes třetinu podniků nejdříve v roce 2021. Jedna firma z dvaceti má za to, že takové úrovně už nedosáhne.

"Ukazuje to, jakým výzvám čelíme," řekl prezident komory Eric Schweitzer. "K zotavení naší ekonomiky máme ještě daleko," dodal.

Insolvence se obává jedna třetina restaurací a téměř polovina cestovních kanceláří, vyplývá z průzkumu. Zastavit nebo omezit provoz podle něj musela kvůli karanténním opatřením bezmála polovina firem.

Německá spolková vláda očekává, že ekonomika země letos vykáže propad o 6,3 procenta, a to navzdory záchrannému balíčku 750 miliard eur. Byl by to nejhorší pokles od druhé světové války. V lednu přitom ještě počítala s růstem, a to o 1,1 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

23.05.2020 16:25 Aktualizováno Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko dnes představily alternativní návrh vůči francouzsko…

Ropný gigant Rosněfť bude dalších pět let řídit Igor Sečin, spojenec Putina

22.05.2020 14:54 Šéfem největší ruské ropné společnosti Rosněfť byl na dalších pět let jmenován Igor Sečin, který je…

Aerolinky Lauda zavřou centrálu ve Vídni, zanikne přes 300 pracovních míst

22.05.2020 13:49 Rakouské aerolinky Lauda, které jsou dceřinou firmou irské nízkonákladové letecké společnosti…

Slováci odkládají velké nákupy, obávají se horší finanční situaci

22.05.2020 11:39 Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 plánuje více Slováků odložit větší nákupy pro domácnost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy