Německá ekonomika je odolná i za koronakrize. Zakázky v průmyslu nečekaně vzrostly

Poptávka po zboží vyrobeném v Německu v listopadu překonala očekávání. Objem zakázek německého průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 2,3 procenta, zatímco analytici počítali s poklesem. Zpráva, kterou dnes zveřejnil spolkový statistický úřad, je další ukázkou toho, že největší evropská ekonomika je v době koronavirové pandemie nečekaně odolná.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Analytici v průměru očekávali, že zakázky za listopad klesnou o 1,2 procenta. Nejlepší odhad počítal s růstem pouze o 1,1 procenta.

V meziročním srovnání se objem zakázek zvýšil o 6,3 procenta. Statistici upozornili, že ve srovnání s únorem 2020, tedy předtím, než byla v Německu zavedena opatření omezující šíření koronaviru, se zakázky zvýšily o čtyři procenta.

Objem domácích zakázek vzrostl meziměsíčně o 1,6 procenta, zatímco objem těch zahraničních se zvýšil o 2,9 procenta. Z toho objednávky ze zemí eurozóny vzrostly o 6,1 procenta a z dalších zemí o 0,9 procenta.

Příznivé údaje o zakázkách přicházejí po dalších optimistických číslech z maloobchodu a trhu práce. Maloobchodní tržby v listopadu také překvapivě vzrostly a počet nezaměstnaných se v prosinci nečekaně snížil. Všechny údaje jsou ale z doby, než Německo obnovilo přísná omezení kvůli růstu počtu nakažených nemocí covid-19, upozornila agentura Reuters.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8,5 procenta. Analytici odhadují, že HDP se letos propadne o 5,1 procenta. Na německých firmách je závislá i řada českých podniků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…

25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…

Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama