Německá ekonomika klesla o 10,1 procenta, překvapuje míra nezaměstnanosti

Německá ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Oznámil to spolkový statistický úřad. Ekonomové podle agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí sníží o devět procent. "Tak teď je to oficiální. Je to recese století," poznamenal k dnešním údajům ekonom Andreas Scheuerle ze společnosti DekaBank.

Hospodářský propad ve druhém čtvrtletí vrátil výkon německé ekonomiky téměř o deset let zpátky. Statistický úřad rovněž upozornil, že propad byl mnohem výraznější než nejprudší čtvrtletní pokles z období globální finanční krize v roce 2009, kdy činil 4,7 procenta.

Tempo hospodářského poklesu za letošní první čtvrtletí statistický úřad zpřesnil na dvě procenta, zatímco původně hlásil 2,2 procenta.

Pandemie nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí vedla k prudkému poklesu spotřebitelských výdajů, podnikových investic i zahraničního obchodu, nárůst naopak zaznamenaly vládní výdaje.

V meziročním srovnání se HDP Německa propadl o 11,7 procenta, zatímco analytici očekávali pokles o 11,3 procenta.

Německá vláda představila rozsáhlá opatření, která mají zmírnit negativní dopady koronavirové krize na ekonomiku. Rozhodla se například na půl roku snížit daň z přidané hodnoty (DPH) a poskytnout rodinám jednorázový příspěvek 300 eur (zhruba 8000 Kč) na každé dítě.

Analytici předpokládají, že německá ekonomika se ve druhé polovině roku vrátí k růstu. Například institut Ifo tento týden předpověděl, že HDP za třetí čtvrtletí vykáže růst o 6,9 procenta.

"Ačkoli tak dnešním číslem o propadu HDP ve druhém čtvrtletí dostala současná koronakrize jasnější rozměr, jde vlastně o čísla stará a tudíž pro další vývoj méně podstatná. To, že propad ekonomik bude ve druhém čtvrtletí dvouciferný, bylo zřejmé již od zveřejnění vývoje HDP za první čtvrtletí," upozornil hlavní ekonom ING v Praze Jakub Seidler. Nyní podle něj bude podstatné, jak rychle se začne ekonomika zotavovat. Současná data přitom podle něj naznačují, že německé ekonomice se v tomto ohledu daří relativně dobře.

"Pro řadu ekonomik, včetně německé či tuzemské, platí však totéž. Zatímco z pohledu vývoje HDP je to nejhorší za námi, řada ukazatelů v ekonomice reaguje se zpožděním a největší problémy například na trhu práce jsou teprve před námi," dodal Seidler.

Ekonom Carsten Brzeski z banky ING dnes uvedl, že nynější recese by mohla být nejhlubší, ale zároveň nejkratší v historii. "Všechny měsíční indikátory už od května signalizují silné oživení ekonomické aktivity," dodal.

Evropská komise (EK) tento měsíc předpověděla, že německá ekonomika letos klesne o 6,3 procenta. Na příští rok počítá s růstem, který odhaduje na 5,3 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a také největším obchodním partnerem České republiky.

Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad vývoje hrubého domácího produktu České republiky za druhé čtvrtletí v pátek. Ekonomové, které oslovila ČTK, očekávají pokles proti předchozímu čtvrtletí od 7,4 do 14 procent. V prvním čtvrtletí se HDP proti předchozím třem měsícům snížil o 3,4 procenta.

Počet lidí bez práce v Německu v červenci podle předběžných a sezonně přepočtených údajů klesl zhruba o 18.000 na 2,92 milionu. Oznámil to dnes spolkový úřad práce. Je to překvapivý výsledek, analytici totiž předpokládali, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru nezaměstnaných opět přibude. Míra nezaměstnanosti pak zůstala v červenci na 6,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že počet lidí bez práce v Německu vzroste zhruba o 43.000. To znamená, že největší evropská ekonomika by se mohla z problémů způsobených koronavirovou krizí dostat s menší újmou, než se předpokládalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovní ruch ustrnul. Do Španělska zatím přijelo o 98 procent méně…

03.08.2020 16:36 Do Portugalska v červnu přijelo v meziročním srovnání o 96 procent méně turistů, v případě…

Aktivita v průmyslu eurozóny se poprvé od loňska vrátila k růstu

03.08.2020 13:09 Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v červenci poprvé od začátku loňského roku vrátila…

Zisk banky HSBC klesl o 65 procent. Kvůli koronakrizi a nepokojům v…

03.08.2020 09:30 Zisk před zdaněním britské banky HSBC Holdings v první polovině letošního roku klesl o 65 procent…

Institut Ifo zlepšil výhled německé ekonomiky

31.07.2020 16:18 Německá ekonomika si letos povede lépe, než předpokládaly prognózy z poslední doby. Institut Ifo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama