Německá ekonomika letos klesne minimálně o 10 procent, odhaduje DIHK

Německá ekonomika v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne dvouciferným procentním tempem, tedy minimálně o deset procent. Předpověděla to dnes Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK), která je tak mnohem pesimističtější než německá vláda.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

"V tomto roce budeme nevyhnutelně svědky historického hospodářského poklesu," uvedl prezident DIHK Eric Schweitzer, kterého citovala agentura Reuters. "Německé podniky čelí největší výzvě od konce druhé světové války," dodal. V příštím roce DIHK podle Schweitzera očekává nárůst německé ekonomiky zhruba o pět procent.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Průzkum DIHK ze začátku května podle dnešní zprávy ukázal, že tři čtvrtiny německých průmyslových podniků zaznamenaly pokles poptávky a čtyři pětiny očekávají výrazný pokles tržeb. Téměř polovina pak kvůli koronavirové krizi pozastavila své investice a plánuje snižování výdajů. Průzkum rovněž ukázal, že téměř pětina německých průmyslových podniků nyní reorganizuje své dodavatelské řetězce.

Spolková vláda koncem minulého měsíce předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce sníží o 6,3 procenta. To by byl nejhlubší propad německé ekonomiky od druhé světové války. V příštím roce počítá vládní prognóza s růstem HDP o 5,2 procenta.

Hospodářský institut IfW dnes předpověděl, že německá ekonomika v letošním roce klesne o 7,1 procenta. V příštím roce však počítá s výrazným oživením růstu, HDP by se podle něj měl zvýšit o 7,2 procenta. V letošním druhém čtvrtletí očekává institut pokles ekonomiky o 11,3 procenta, ve třetím kvartálu již předpokládá návrat k růstu.

Institut ZEW dnes oznámil, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v květnu druhý měsíc za sebou zvýšila. Sílí totiž optimismus ohledně oživení z útlumu způsobeného šířením koronaviru. "Narůstá optimismus, že od léta se bude ekonomika zotavovat," uvedl prezident institutu Achim Wambach. Zároveň však předpověděl, že výkon ekonomiky se na loňskou úroveň vrátí až v roce 2022.

Spolkový statistický úřad minulý týden oznámil, že ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Na vině je šíření koronaviru a s ním spojená omezení, která nařídila vláda.

Německá ekonomika tak vstoupila do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP snížil o 0,1 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

23.05.2020 16:25 Aktualizováno Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko dnes představily alternativní návrh vůči francouzsko…

Ropný gigant Rosněfť bude dalších pět let řídit Igor Sečin, spojenec Putina

22.05.2020 14:54 Šéfem největší ruské ropné společnosti Rosněfť byl na dalších pět let jmenován Igor Sečin, který je…

Aerolinky Lauda zavřou centrálu ve Vídni, zanikne přes 300 pracovních míst

22.05.2020 13:49 Rakouské aerolinky Lauda, které jsou dceřinou firmou irské nízkonákladové letecké společnosti…

Slováci odkládají velké nákupy, obávají se horší finanční situaci

22.05.2020 11:39 Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 plánuje více Slováků odložit větší nákupy pro domácnost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy