Německá ekonomika prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o rekordních 8,2 procenta. Částečně se tak zotavila z nejhorší recese, kterou způsobilo šíření nového koronaviru. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil německý statistický úřad. Vláda navíc mírně zlepšila výhled na letošní rok - zatímco dosud kvůli dopadům koronavirové krize počítala s propadem o 5,8 procenta, nyní čeká pokles o 5,5 procenta.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Růst hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí překonal odhady analytiků, kteří čekali vzestup zhruba o 7,3 procenta. K výraznému oživení přispěla vyšší soukromá spotřeba, investice do vybavení a silný vývoz, uvedl statistický úřad. Automobilky a strojírenské odvětví upozorňují na nebývalou poptávku z Číny v posledních měsících.

Ve druhém kvartálu, kdy už se naplno projevovaly dopady pandemie, německá ekonomika klesla o rekordních 9,7 procenta. V meziročním srovnání pak ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 4,3 procenta. I to je lepší výsledek, než čekali analytici. O čtvrtletí dříve činil meziroční propad 11,3 procenta.

Příští rok čeká německá vláda růst ekonomiky o 4,4 procenta, a to navzdory druhé vlně pandemie a nynější plošné uzávěře. Aktualizace údajů na letošní rok znamená, že Německo sice prochází jednou z nejhorších hospodářských krizí od konce druhé světové války, nicméně si vede lépe než po finanční krizi v roce 2009.

"Čím hlouběji zatlačíte balon pod hladinu, tím výše potom vyskočí. To samé platí pro ekonomiku," poznamenal k dnešním údajům ekonom Andreas Scheuerle ze společnosti DekaBank.

"Podařilo se nám během pandemie zachránit mnoho pracovních míst," řekl na tiskové konferenci německý ministr hospodářství Peter Altmaier, podle nějž se bude německé hospodářství zotavovat jen mírným tempem. Jeho úplné zotavení očekává nejpozději v roce 2022.

Podniky, na něž dopadnou listopadová karanténní opatření, vláda podpoří souborem opatření za deset miliard eur (bezmála 273 miliard eur). Proplatí jim až tři čtvrtiny ušlých tržeb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Nová éra internetu? Británie chce zásadně omezit firmy Google či Facebook

27.11.2020 16:52 Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a…

Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla

27.11.2020 13:07 Ekonomická nálada v eurozóně v listopadu poprvé za sedm měsíců klesla kvůli druhé vlně pandemie…

Francouzská ekonomika rekordně vzrostla, statistici potvrdili předběžné…

27.11.2020 09:53 Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama