Německé podnikatele děsí prodloužení karantény

Německá podnikatelská komunita dnes vyjádřila zděšení poté, co se kancléřka Angela Merkelová ve středu se spolkovými zeměmi dohodla na prodloužení karantény nejméně do 7. března. Informuje o tom agentura Reuters.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Podle středeční dohody sice budou moci od 1. března otevřít kadeřnictví, zároveň se však zpřísnila podmínka pro otevírání ostatních částí ekonomiky. Nyní bude zapotřebí, aby statistiky ukazovaly méně než 35 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, zatímco dříve se hovořilo o 50 případech.

Svaz německého maloobchodu HDE odhaduje, že němečtí maloobchodníci nyní kvůli zavřeným prodejnám přicházejí denně o zhruba 700 milionů eur (18 miliard Kč). Rozhodnutí o prodloužení karantény pak považuje za "nepatřičné a nepochopitelné".

Pokud budou obchody moci otevřít až v dubnu, vykáže letos podle HDE maloobchod dvouprocentní pokles. Pokud by zůstaly zavřené do května, byl by letošní propad šestiprocentní.

Andrea Beleganteová ze svazu BdS, který sdružuje provozovatele restaurací a cateringových služeb, vyjádřila v reakci na nejnovější rozhodnutí vlády "ohromení". "Politici nechávají toto odvětví na holičkách. Opět neexistuje žádná perspektiva," uvedla. "Potřebujeme teď konečně srozumitelné a konkrétní kroky a opatření směřující k otevírání," dodala.

Také prezident německého svazu pro maloobchod a zahraniční obchod BGA Anton Börner považuje nynější plány na otevírání ekonomiky za příliš vágní. "Ve velkoobchodu potřebujeme spolehlivý harmonogram, abychom byli schopni vybavit a zásobit své partnery v cateringovém a hotelovém průmyslu," uvedl v rozhovoru pro mediální skupinu Funke.

Prezident berlínského výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher pak vyzval vládu k rozšíření státní podpory, a to zejména pro osoby samostatně výdělečně činné.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaeir podle agentury DPA v reakci na ostrou kritiku postupu vlády pozval zástupce podnikatelského sektoru k jednáním. Příští týden by tak měl o současné hospodářské situaci, státní pomoci a perspektivách pro otevírání ekonomiky hovořit s představiteli více než čtyř desítek podnikatelských svazů.tgi

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpočtový schodek Slovenska za dva měsíce vzrostl o 64 procenta

01.03.2021 13:50 Schodek státního rozpočtu Slovenska za první dva měsíce letošního roku vzrostl proti loňsku téměř o…

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna

01.03.2021 08:44 Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké…

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od června 2020

25.02.2021 09:35 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku letos v únoru, kdy země čelí…

Na Slovensku loni ubyla polovina turistů

24.02.2021 09:52 Hotelům a dalším ubytovacím zařízením na Slovensku loni kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama