Německo čeká rozsáhlá uzávěra, na pomoc firmám půjde až 10 miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset miliard eur (274 miliard Kč). Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz. Jeho kolega Peter Altmaier, který vede ministerstvo hospodářství, řekl, že Německo je díky dosavadnímu dobrému hospodaření na krizi připraveno lépe než jiné evropské státy.

Peter Altmaier
doporučujeme

"Situace je opravdu vážná. Vývoj infekce je dramatický. Pokud budeme čekat, až budou nemocnice a jednotky intenzivní péče přetížené, pak bude příliš pozdě. Proto musíme jednat hned," řekl Scholz k nadcházející listopadové karanténě. Od ní si Německo slibuje, že šíření koronaviru dostane opět pod kontrolu.

"Rozsáhlé omezení kontaktů bude mít následky pro řadu odvětví, pro gastronomii, ubytovatele nebo divadla," řekl Scholz. "Jsme proto připraveni na v listopadu finančně rozsáhle podpořit ty, na které opatření dolehnou," uvedl.

Firmám chce stát podle Scholze nahradit ztrátu v listopadových tržbách, a to až do výše 75 procent. Vycházet se v tomto případě bude z hospodářských výsledků za listopad loňského roku. Na větší pomoc dosáhnou menší a střední firmy do 50 zaměstnanců, pro větší podniky bude pomoc nižší.

Rozšířit a prodloužit chce stát i současné programy překlenovací pomoci. Podle Altmaiera vláda poprvé podpoří půjčky firmám s méně než deseti zaměstnanci, připravuje se také pomoc živnostníkům.

Altmaier prohlásil, že je nutné zachovat základy pro hospodářský růst a zabránit úpadku průmyslu jako za jarní vlny. Dodal, že je už teď jasné, že Německo se na předkrizové hospodářské hodnoty vrátí až v roce 2022.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

24.11.2020 15:35 Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu.…

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu opět klesla, kvůli epidemii panuje…

24.11.2020 10:51 Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom…

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla víc, než se čekalo

24.11.2020 08:58 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8…

Slovensko vyjde z koronakrize oproti ČR s rekordním dluhem, uvedla rada

23.11.2020 12:59 Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama