Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat institutu Ifo. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že se firmy v největší evropské ekonomice vzpamatovávají z koronavirového šoku.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Index důvěry se zvýšil na 93,4 ze srpnových 92,5 bodu. Údaj za minulý měsíc statistici upravili dolů z dříve udávaných 92,6 bodu. Srpnová hodnota je nejvyšší od února, kdy dosáhla 95,9 bodu.

"Německá ekonomika se navzdory stoupajícím případům nákazy stabilizuje," uvedl prezident institutu Ifo Clemens Fuest. Dodal, že firmy opět svou situaci vyhodnotily jako lepší než předcházející měsíc.

Německý průmysl se zotavuje a výhled jeho exportu se zlepšuje, řekl agentuře Reuters ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Nárůst nakažených koronavirem nepříznivě působí na odvětví služeb, zejména na cestovní ruch. Brexit a nadcházející americké prezidentské volby německé hospodářství zatím neovlivňují, dodal.

Ve druhém čtvrtletí se německá ekonomika kvůli koronavirové krizi propadla proti předchozím třem měsícům o 9,7 procenta. Ekonomický pokles za čtvrtletí tak byl mnohem prudší než za finanční krize před více než deseti lety a nejhorší od roku 1970, kdy se údaj začal sledovat.

Institut Ifo očekává, že ve třetím čtvrtletí německé hospodářství v poměru s předchozím kvartálem vzroste o 6,6 procenta. V posledním čtvrtletí růst patrně zpomalí na 2,8 procenta, uvedl Wohlrabe.

Z dat zveřejněných institutem Ifo podle hlavní ekonomky německé státní banky KfW Fritzi Köhlerové-Geibové vyplývá, že ta snazší část ekonomické obnovy uplynula, neboť počet nakažených koronavirem stoupá i v mnoha jiných zemích, které jsou obchodními partnery Německa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská ekonomika vykazuje strmý růst, výhled je ale slabší

30.10.2020 09:25 Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala…

Německo čeká rozsáhlá uzávěra, na pomoc firmám půjde až 10 miliard eur

29.10.2020 15:38 Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou…

Počet nezaměstnaných v Německu klesl více, než se čekalo

29.10.2020 11:07 Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle předběžných a sezonně upravených údajů snížil o 35…

Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl do ztráty

29.10.2020 10:03 Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15.000 pracovních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama