Německo otestuje nepodmíněný příjem, studii financují dárci

Šťastnější, svobodnější a kreativnější společnost, která se nebude trápit strachem o zajištění živobytí. To je podle zastánců nepodmíněného příjmu hlavní výhoda navrhované revoluce v sociálním zabezpečení. Jak by takový život vypadal, si od jara nadcházejícího roku mohou vyzkoušet rovněž obyvatelé Německa, kde je dnešek poslední možností přihlásit se do takové studie.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Zajímavostí experimentu, který už v různých podobách vyzkoušelo několik států, je fakt, že financován bude výhradně ze soukromých zdrojů, nikoli z veřejného rozpočtu.

Vědci pro výzkum hledají přinejmenším 122 lidí, kteří po tři roky budou dostávat bez jakýchkoli podmínek 1200 eur (asi 31.800 Kč). "Nebudete za to muset dělat vůbec nic, jen během tří let vyplnit sedm on-line dotazníků," uvádějí odborníci. Lidí, kteří dotaci k bezstarostnějšímu životu budou dostávat, může být více, pokud projekt dostane od sponzorů další finance.

Studie, za kterou stojí hospodářský institut DIW, spolek Mein Grundeinkommen (Můj základní příjem) a akademici z univerzity v Kolíně nad Rýnem a Institutu Maxe Plancka, bude po tři roky sledovat 1500 lidí. Peníze však bude dostávat jen nejméně 122 z nich, zbytek bude v roli kontrolní skupiny.

Přáním vědců bylo pro užší výběr získat alespoň milion zájemců, aby výzkum zahrnoval co nejpestřejší paletu společnosti. Původní odhad, že k dosažení tohoto cíle bude potřeba alespoň tří měsíců, se ukázal jako opatrný. Po otevření registrací k 18. srpnu stránky projektu zažily kvůli mimořádnému zájmu kolaps a cíl milionu uchazečů byl překonán během třech dnů. Jen pár hodin před koncem dnešní lhůty se o účast zajímaly více než dva miliony lidí.

Podobný projekt se v Německu uskutečnil už před šesti lety, kdy asi 650 náhodně vybraných lidí dostávalo jeden rok 1000 eur měsíčně. Z výsledku byli odborníci překvapeni. "Základní příjem totiž zapůsobil úplně jinak, než jak si lidé při večerních diskusích s kamarády říkali. Jen málo lidí změnilo práci a nikdo nezlenivěl. Naopak, lidé rozkvetli, žili zdravěji, měli větší sociální ohledy, činili odvážná rozhodnutí, vzdělávali se, zakládali firmy - i ti, kteří už předtím měli dost peněz ke spokojenému životu," uvádí spolek Mein Grundeinkommen.

Sdružení chce nyní pokus zopakovat, a to nejen ve své režii, ale za dohledu další vědců. "Chceme se ujistit, že jsme se nedostali do žádného bublinového efektu. Chceme vědět, zda se vyplatí do této ideje investovat další čas a energii," dodává spolek.

Profesor Jürgen Schupp z DIW, který se výzkumu účastní, si od pokusu slibuje praktické a vědecké ověření tezí, které jsou už několik desetiletí tématy rozprav ve filozofických salonech. Dosavadní podobné experimenty ze zahraničí považuje za málo uplatnitelné. "Jedna nedávno zveřejněná metastudie dokládá, že četné experimenty v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj byly ukončeny předčasně, pocházejí z poloviny minulého století, nebo nijak nezohledňují stupeň globalizace a digitalizace," vysvětluje Schupp.

Jednou z posledních zemí, která nepodmíněný příjem vyzkoušela, bylo v letech 2016 až 2018 Finsko. Každý měsíc stát vyplácel dvěma tisícům náhodně vybraným nezaměstnaným 560 eur (asi 14.800 Kč), k větší zaměstnanosti to ale nevedlo. Výsledky sice považuje Schupp za cenné, ale poznamenává, že finský test se soustředil pouze na lidi bez práce. Německý projekt bude zahrnovat co nejširší vzorek celé společnosti.

Až dnes o půlnoci lhůta pro přihlášky skončí, zúží v nadcházejících dvou měsících vědci zájemce na skupinu 20.000 lidí. S pomocí údajů ze statistického úřadu bude v dalších dvou až třech měsících vybrán konečný vzorek 1500 lidí, z nichž nejméně 122 bude náhodně určeno pro vyplácení základního příjmu. S výplatou peněz se počítá na jaro nadcházejícího roku.

Projekt vedle účastníků hledá i sponzory, kterých zatím sehnal na 150.000. Soukromé financování je podle vědců zárukou nezávislosti výzkumu, kterému navíc nebude z politických důvodů hrozit předčasné ukončení, jako se tomu stalo například v Kanadě.

I když bude německá studie vyhodnocena jako úspěšná, nelze v Německu přestavbu sociálního systému v dohledné době očekávat. Myšlenka nepodmíněného příjmu má totiž mezi politiky jen malou podporu. Proti se vyslovil i ministr financí Olaf Scholz, který příští rok jako kandidát na kancléře povede sociální demokracii SPD do voleb. Výhrady mají také ekonomové, kteří v takovém případě poukazují na nutnost výrazného zvýšení daní.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

McDonald's plánuje znovu otevřít své provozovny na Ukrajině

11.08.2022 15:21 Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v nadcházejících měsících plánuje znovu otevřít…

Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech

05.08.2022 20:44 Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Podle agentury TASS o tom po dnešním setkání…

Ukrajinská vláda chystá na podzim rozsáhlou privatizaci

04.08.2022 14:13 Aktualizováno Ukrajinská vláda ohlásila na 1. září rozsáhlou privatizaci. Občanům v ní budou nabídnuty především…

Britská centrální banka očekává koncem roku vstup do recese

04.08.2022 14:02 Britská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75…

Ceny plynu pro německé domácnosti se meziročně téměř ztrojnásobily

03.08.2022 14:37 Ceny plynu pro německé domácnosti se meziročně téměř ztrojnásobily a dostaly se na dosavadní maxima…

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny poprvé po dvou letech klesla

01.08.2022 11:41 Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v červenci poprvé po dvou letech klesla, továrnám se…

Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech

31.07.2022 03:12 Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo…

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci rekordně zrychlil

29.07.2022 12:47 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové…

HDP zemí Evropské unie se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta

29.07.2022 11:41 Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta, což je…

Ukrajinský Naftogaz je v platební neschopnosti

26.07.2022 20:35 Ukrajinská energetická společnost Naftogaz se stala prvním státním subjektem v zemi, který se od…

Související:

Právě se děje

reklama