Německo počítá s rekordním deficitem 156 miliard eur

Německý parlament dnes souhlasil s rozsáhlými změnami ve státním rozpočtu na letošní rok. Nově kvůli rychle se šířícímu koronaviru počítá s rekordním deficitem 156 miliard eur (4,3 bilionu Kč). Spolkový sněm dnes přijal i další opatření, která mají pomoci zvládnout ekonomické dopady pandemie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Olaf Scholz
doporučujeme

"Je to gigantická suma, téměř polovina našeho běžného rozpočtu," připustil dnes v projevu před poslanci ministr financí Olaf Scholz, podle něhož jsou ale peníze potřeba, aby spolková republika mohla složité situaci čelit všemi prostředky. Informuje o tom Die Welt.

Upravený rozpočet počítá s dalšími výdaji za 122,5 miliardy eur (3,4 bilionu Kč) a snížením příjmů o 33,5 miliardy eur (skoro 925 miliard Kč). Původně přitom rozpočet počítal s příjmy i výdaji na úrovni 362 miliard eur a měl být už posedmé v řadě vyrovnaný.

Výjimečná situace nebyla dnes v parlamentu vidět jenom na zásadních změnách rozpočtu, ale také na samotném zasedání, při němž poslanci neseděli vedle sebe, ale vždy jen ve výrazných odstupech. Navíc se schůze nezúčastnila kancléřka Angela Merkelová, která je v domácí karanténě, protože přišla do kontaktu s nakaženým lékařem. Podle mluvčího Steffena Seiberta se jí daří dobře.

Aby se dobře nadále dařilo i německé ekonomice, rozhodl dnes parlament také o zřízení fondu pro stabilizaci hospodářství, v němž se má shromáždit na 600 miliard eur. Na pomoc drobným podnikatelům je vyčleněno na 50 miliard eur, které půjdou z rozpočtu stejně jako dodatečné tři miliardy eur pro nemocnice.

Dopady rychle se šířící nákazy pociťují také zemědělci, kteří čelí nedostatku pracovních sil. Velká část z nich vždy přijížděla ze zahraničí, zejména z východní Evropy. Pracovníky proto nyní farmáři hledají i přes speciální web. Do úterního večera se jim přihlásilo na 16.000 zájemců.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945, přiznal ministr Le Maire

06.04.2020 14:00 Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje…

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

06.04.2020 09:19 Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za…

Autoprůmysl v Německu skomírá. Exportéři jsou nejpesimističtější od roku…

06.04.2020 08:38 Němečtí vývozci automobilů hledí do příštích měsíců kvůli obavám z dopadů koronaviru s největším…

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

06.04.2020 07:42 Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy