Německo zůstává v hluboké recesi. Ekonomika se propadla o téměř 10 procent

Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla proti předchozím třem měsícům kvůli koronavirové krizi o rekordních 9,7 procenta.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve své konečné zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad, který tak upravil svůj první odhad, v němž uváděl pokles o 10,1 procenta. Pokles je přesto nejprudší od roku 1970, kdy se údaj začal sledovat.

Ve druhém kvartálu už se plně projevily dopady opatření zavedených proti šíření koronaviru. Prudce se snížila soukromá spotřeba, investice i export a největší ekonomika eurozóny tak zůstává v hluboké recesi. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou a německé hospodářství se do ní dostalo už v prvním čtvrtletí.

Soukromá spotřeba se ve čtvrtletí snížila o 10,9 procenta, kapitálové investice klesly o 19,6 procenta a vývoz o 20,3 procenta. Díky záchranným programům německé vlády na podporu ekonomiky ale o 1,5 procenta stouply státní výdaje.

"Druhý kvartál byla naprostá katastrofa," řekl agentuře Reuters ekonom společnosti VP Bank Thomas Gitzel. "Jedno jestli investice, soukromá spotřeba, export nebo dokonce dovoz - všechno bylo ve volném pádu," dodal.

Německá vláda představila rozsáhlá opatření, která mají zmírnit negativní dopady koronavirové krize na ekonomiku. Rozhodla se například na půl roku snížit daň z přidané hodnoty (DPH) a poskytnout rodinám jednorázový příspěvek 300 eur (zhruba 7800 Kč) na každé dítě. Celkem počítá její balík ekonomických opatření na léta 2020 a 2021 se 130 miliardami eur (3,4 bilionu Kč).

Parlament už uvolnil pro letošek také dluhovou brzdu. V letošní první polovině roku se německá státní pokladna kvůli koronavirové krizi dostala do minusu poprvé od roku 2011.

Berlín odhaduje, že i přes následné hospodářské oživení ve druhé části roku zaznamená ekonomika za celý rok nejhorší recesi v poválečné době. Naposledy uvedl, že za rok 2020 počítá s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 6,3 procenta.

Německá centrální banka počítá, že očekávané oživení v letošním třetím čtvrtletí potáhne soukromá spotřeba. Němci si na bankovních účtech díky stabilním příjmům uložili ve druhém kvartálu výrazně více peněz - míra úspor se meziročně téměř zdvojnásobila na 20,1 procenta, uvedl statitistický úřad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost na Slovensku v srpnu poprvé od začátku roku klesla

16.09.2020 13:17 Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v srpnu podle ministra sociálních věcí Milana Krajniaka…

Evropské ekonomiky se plně nezotaví před rokem 2022, uvedl šéf ESM

15.09.2020 16:40 Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na úrovně z období před příchodem…

Akcie Royal Mail už Křetínskému vynesly 93 milionů liber

14.09.2020 11:46 Podnikatel Daniel Křetínský nákupem akcií britské pošty Royal Mail už vydělal 93,1 milionu liber (2…

Británie podepsala s Japonskem obrysy obchodní dohody. Historický okamžik,…

11.09.2020 13:44 Británie vyjednala s Japonskem základní obrysy obchodní dohody. Britská ministryně pro mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama