Německý průmysl upadá, nový koronavirus může krizi ještě zhoršit

Průmyslová výroba v Německu v prosinci vykázala nejvýraznější pokles od ledna 2009, proti předchozímu měsíci se snížila o 3,5 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Statistici také uvedli, že se v prosinci v meziročním srovnání snížil přebytek zahraničního obchodu. Analytici v této souvislosti upozorňují, že se znovu objevují obavy z recese a že Německo by se jí tentokrát už nemuselo vyhnout.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Průmyslový smog
doporučujeme

"(Hospodářské) vyhlídky Německa vidím pesimisticky, protože Německo by mohlo zakusit něco jako dokonalou bouři," řekl v televizi CNBC prezident německého výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher. Jako dokonalá bouře se označuje souběh několika nepříznivých faktorů, které v důsledku vedou k výraznému zhoršení situace, v tomto případě hospodářské.

Německo se za posledních 18 měsíců dvakrát vyhnulo recesi, vždy jen těsně. Naposledy loni ve třetím kvartálu. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Analytici očekávali za prosinec pokles průmyslové výroba o 0,2 procenta. V listopadu výroba vzrostla o 1,2 procenta, což byl nejvýraznější růst za rok a půl.

Němečtí výrobci, kteří se zaměřují na export, se potýkají se stagnací poptávky ze zahraničí, nejistotou kvůli obchodním sporům a také s odchodem Británie z Evropské unie. Odvětví služeb je v lepší kondici. Hospodářský institut Ifo ve čtvrtek uvedl, že růst německé ekonomiky by mohl ovlivnit i nový koronavirus, který se šíří z Číny.

"Německé automobilky zasáhl dopad koronaviru, který komplikuje dodávky některých klíčových automobilových součástek," uvedl Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. "Nesnadná situace pro německé hospodářství zkrátka ještě nezmizela," dodal.

Dnešní statistika rovněž ukázala, že vývoz v prosinci meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco hodnota zboží a služeb dovezených do Německa se snížila o 0,7 procenta. Přebytek bilance zahraničního obchodu se zvýšil na 19,2 miliardy eur (480,5 miliardy Kč) z listopadových 18,5 miliardy eur.

Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, odpoledne odepisoval půl procenta na 13.508 bodů. Držel se tak v blízkosti svého maxima.

Ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad údaje, podle nichž se v Německu v prosinci nečekaně snížil objem zakázek v průmyslu o 2,1 procenta. Přispěl k tomu zejména pokles objednávek ze zemí eurozóny, a to o 13,9 procenta.

Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Na konci ledna německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,1 procenta, do té doby počítala s růstem o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vyjde kniha o Křetínském. Autor slibuje odhalení o tajemném…

20.02.2020 12:12 Ve Francii 12. března vyjde kniha o českém miliardáři Danielu Křetínském, který v této zemi…

Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla, dle analytiků poroste i nadále

20.02.2020 12:08 Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu vystoupila na 4,98 procenta ze 4,92 procenta, kde byla na…

V Británii vstupuje do oběhu nová bankovka, je opět z polymeru

20.02.2020 11:18 V Británii dnes vstupuje do oběhu nová bankovka v hodnotě 20 liber (600 Kč) s podobiznou malíře…

Air France-KLM má nižší zisk, firma varuje před dopady koronaviru

20.02.2020 09:52 Letecké společnosti Air France-KLM loni kvůli dražšímu palivu klesl provozní zisk o 18,8 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama