Obnova ruské ekonomiky potrvá dva roky. Plán bude stát pět bilionů rublů, řekl Mišustin

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů (1,74 bilionu korun). Mišustin to dnes během telekonference, kterou přenášela i televize, řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ruská měna, rubl
doporučujeme

Plán má odstartovat na počátku července, napsal dnes ruský list Kommersant.

Plán je rozdělen do tří fází. Během té první, do konce letošního roku, se počítá se stabilizací situace, do konce druhého kvartálu příštího roku s hospodářským oživením a do konce roku 2021 chce Moskva dosáhnout hospodářského růstu o nejméně 2,5 procenta.

Podle Mišutina bude nutné změnit rozpočtové výdaje, které před pandemií Putin oznámil. Do konce příštího roku chce vláda dosáhnout poklesu nezaměstnanosti pod pět procent, růstu reálných mezd o nejméně 2,5 procenta ročně či zvýšení maloobchodních tržeb o tři procenta.

Ministerstvo hospodářství ke konci května uvedlo, že ekonomika směřuje v letošním roce k poklesu o pět procent. Za hlavní důvody označilo hospodářské dopady koronavirové pandemie i nízké ceny ropy.

Ještě v únoru, tedy ještě před plným příchodem pandemie do země a také celosvětovým pádem cen ropy, ministerstvo odhadovalo letošní růst ekonomiky na 1,9 procenta.

Rusko je v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem třetí na světě po Spojených státech a Brazílii. Od začátku epidemie covidu-19 v zemi se 146 miliony obyvatel registrují 423.741 pozitivně testovaných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Francouzská ekonomika se podle expertů ve třetím čtvrtletí silně oživí

08.07.2020 14:00 Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Související:

Právě se děje

Další zprávy