Odplata Brazílii? Francie nepodepíše dohodu se sdružením Mercosur

Francie za současných podmínek nepodepíše dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur. V rozhovoru poskytnutém stanici BFMTV to dnes prohlásila ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Důvodem je podle ní, že si jedna z členských zemí Mercosuru neváží Amazonského pralesa. Kvůli požárům v Amazonii se před časem ostře střetli prezidenti Francie a Brazílie.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Nemůžeme podepsat obchodní dohodu se zemí, která si neváží Amazonského pralesa, která si neváží pařížské (klimatické) dohody," uvedla Borneová.

EU dojednala dohodu se čtyřmi zeměmi Mercosuru - Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí - v červnu po téměř dvou desítkách let rozhovorů. Pokud by se ji podařilo schválit, vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Ujednání musí projít schvalovacím procesem ve všech členských zemích unie. Už v polovině září ale návrh dohody odmítl rakouský parlament.

Terčem kritiky se dohoda se sdružením Mercosur stala především kvůli postoji Brazílie k požárům deštných pralesů v Amazonii. Na konci srpna se kvůli nim do ostrého sporu dostali francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro. Prezident jihoamerické země odmítá kritiku, že by jednal při hašení požárů liknavě.

Macron jej obvinil, že lhal, když v červnu slíbil, že bude bojovat s klimatickými změnami. Později vyjádřil naději, že bude mít Brazílie brzy nového prezidenta, který bude kompetentní.

Francouzský postoj k dohodě se sdružením Mercosur už dříve kritizovaly Británie a Německo. Podle nich není zablokování dohody vhodnou odpovědí na ničivé požáry v Amazonii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se pomalu dostává z recese. Index spotřebitelské nálady roste

23.09.2020 08:57 Spotřebitelská důvěra v Německu se zvyšuje, její růst je však pomalejší, než se předpokládalo.…

Deutsche Bank kvůli koronaviru zavře pětinu poboček

22.09.2020 13:34 Největší německá banka Deutsche Bank (DB) plánuje, že kvůli koronaviru zavře na domácím trhu pětinu…

Německá ekonomika klesne méně, než se čekalo. Institut Ifo zlepšil prognózu

22.09.2020 11:04 Ekonomický institut Ifo dnes zlepšil výhled vývoje hrubého domácího produktu (HDP) Německa na…

Zadlužení Německa vzroste kvůli koronakrizi na 80 procent HDP, uvedl…

21.09.2020 13:39 Zadlužení Německa kvůli zvládnutí koronavirové krize dosáhne 80 procent hrubého domácího produktu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama