Odplata Brazílii? Francie nepodepíše dohodu se sdružením Mercosur

Francie za současných podmínek nepodepíše dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur. V rozhovoru poskytnutém stanici BFMTV to dnes prohlásila ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Důvodem je podle ní, že si jedna z členských zemí Mercosuru neváží Amazonského pralesa. Kvůli požárům v Amazonii se před časem ostře střetli prezidenti Francie a Brazílie.

"Nemůžeme podepsat obchodní dohodu se zemí, která si neváží Amazonského pralesa, která si neváží pařížské (klimatické) dohody," uvedla Borneová.

Elisabeth Borne assure que "la France ne pourra pas signer le Mercosur" aux conditions actuelles pic.twitter.com/B7c79kMZpN

— BFMTV (@BFMTV) October 8, 2019

EU dojednala dohodu se čtyřmi zeměmi Mercosuru - Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí - v červnu po téměř dvou desítkách let rozhovorů. Pokud by se ji podařilo schválit, vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Ujednání musí projít schvalovacím procesem ve všech členských zemích unie. Už v polovině září ale návrh dohody odmítl rakouský parlament.

Terčem kritiky se dohoda se sdružením Mercosur stala především kvůli postoji Brazílie k požárům deštných pralesů v Amazonii. Na konci srpna se kvůli nim do ostrého sporu dostali francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro. Prezident jihoamerické země odmítá kritiku, že by jednal při hašení požárů liknavě.

Macron jej obvinil, že lhal, když v červnu slíbil, že bude bojovat s klimatickými změnami. Později vyjádřil naději, že bude mít Brazílie brzy nového prezidenta, který bude kompetentní.

Francouzský postoj k dohodě se sdružením Mercosur už dříve kritizovaly Británie a Německo. Podle nich není zablokování dohody vhodnou odpovědí na ničivé požáry v Amazonii.

Související

traktor

Dohoda s Mercosurem? Čeští zemědělci se bouří: Dopady by byly závažné

Zemědělské oborové organizace se obávají přijetí obchodní dohody se zeměmi Latinské Ameriky - s tzv. Mercosurem. Může mít dopad na světové životní prostředí, tvrdí. Navíc by se podle nich muselo maso převážet přes celý svět. Dnes to uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR, Českého svazu chovatelů masného skotu a Společnosti mladých agrárníků na tiskové konferenci.
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakousko je nabroušené na Brazílii, zhatilo dohodu mezi EU a Mercosurem

Rakouští poslanci zamítli návrh dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur, které čelí kritice několika členských zemí kvůli ekologické politice Brazílie. Rozhodnutí parlamentu znamená, že rakouská vláda bude muset hlasovat proti schválení dohody na úrovni EU, kde je potřeba souhlas všech 28 členských států. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Mercosur Francie Brazílie Emmanuel Macron Jair Bolsonaro Klimatické změny EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 43 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Německo zatklo muže za špionáž v europarlamentu pro Čínu. Peking reaguje

Německá policie zatkla v Drážďanech muže podezřelého ze špionáže pro Čínu. Jde o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) ve volbách do Evropského parlamentu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy