Pád německé ekonomiky? Je to jinak, statistici zveřejnili překvapivá čísla

Německá průmyslová výroba se v srpnu překvapivě vrátila k růstu, zvýšila se o 0,3 procenta proti předchozímu měsíci. Vyplývá to z dnešní zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje podle agentury Reuters přinášejí naději, že předpokládaný pokles německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí nebude příliš prudký.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

EUR - evropská měna
doporučujeme

Analytici předpovídali, že průmyslová výroba vykáže za srpen pokles o 0,1 procenta. Červencový pokles produkce statistický úřad opravil na 0,4 procenta z původně ohlášených 0,6 procenta.

Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé ekonomiky přispívá obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Analytici odhadují, že pokles zaznamenal také ve třetím čtvrtletí. To by znamenalo, že německá ekonomika se dostala do recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Analytik Thomas Gitzel ze společnosti VP Bank uvedl, že srpnové oživení výroby je nutné považovat za přechodnou záležitost. Předpověděl, že v září se produkce vrátí k poklesu. "To znamená, že HDP se ve třetím čtvrtletí přinejmenším mírně sníží," dodal.

Také analytik Peter Vanden Houte ze společnosti ING se domnívá, že ve vývoji zpracovatelského průmyslu v Německu zatím nelze hovořit o obratu. "Dokud světový obchod stagnuje, bude německý průmysl i celá německá ekonomika zcela jistě strádat," dodal.

Německý obchodní svaz BGA dnes předpověděl, že vývoz z Německa se v letošním roce zvýší maximálně o půl procenta, zatímco dříve letošní růst exportu odhadoval na 1,5 procenta. Situace v oblasti zahraničního obchodu se podle BGA zlepší nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozjede se obchodní válka? USA mají zavést cla na zboží z EU, Francie…

18.10.2019 08:01 Dnešním dnem by měla vstoupit v platnost desetiprocentní odvetná americká cla na evropská letadla a…

Propukne v Německu ekonomická krize? Vláda zveřejnila novou prognózu

17.10.2019 16:33 Německá vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procenta z dosavadních 1…

Babišova restaurace ve Francii končí. Prodělávala, do toho pochyby o její…

17.10.2019 12:29 Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše…

Itálie schválila digitální daň, dopadne i na americké internetové giganty

16.10.2019 16:27 Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama