Pandemie posílila na Slovensku zájem o bezhotovostní platby

Elektronické platby za zboží a služby na Slovensku loni po propuknutí pandemie nemoci covid-19 poprvé překonaly hodnotu nákupů placených v hotovosti. Ve své analýze na to dnes upozornila slovenská centrální banka (NBS). Zmíněný vývoj ovlivnila i různá karanténní omezení, která přesunula nákupy z kamenných prodejen na internet.

platební karty
doporučujeme

"Pandemie nás naučila být opatrnější i při placení, a proto upřednostňujeme spíše bezkontaktní platbu kartou než hotovost. Zároveň se více přesouváme do digitálního prostoru, protože více nakupujeme na internetu a více platíme smart zařízeními," uvedla expertka NBS na platební systémy Iveta Bohúňová.

Slovensko dočasně uzavřelo řadu prodejen nejprve po propuknutí covidu-19 loni na jaře a pak i při nynější druhé vlny koronavirové nákazy loni před vánočními svátky. Řada provozovatelů prodejen i po uvolnění omezení loni v létě a na podzim vybízela zákazníky, aby platili za nákupy platební kartou či jiným bezhotovostním způsobem.

Zavřené obchody, restaurace, omezení volného pohybu či ztráta zaměstnání loni v prvním pololetí vedla podle NBS k výraznému snížení výběrů hotovosti z bankomatů. Ve druhém pololetí pak v době takzvaných lockdownů se změnilo chování vlastníků platebních karet, když hodnota plateb prostřednictvím karet převýšila výběry hotovosti. NBS uvedla, že poslední čtvrtletí loňského roku potvrdilo, že preference bezhotovostního placení představuje změnu v chování držitelů platebních karet.

Za karanténních opatření se na Slovensku také zvýšil objem plateb za nákupy na internetu. Údaje za loňský rok podle NBS ale ukazují, že pokud Slováci mají možnost, vracejí se do kamenných prodejen. V zemi se také zvyšuje zájem o placení prostřednictvím chytrých hodinek či telefonem, jež jsou propojeny s platební kartou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla

05.03.2021 09:28 Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od…

Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

04.03.2021 14:32 Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od…

Tržby slovenského maloobchodu, restaurací i hotelů značně klesly

04.03.2021 09:18 Tržby slovenského maloobchodu v lednu, v době zpřísněných karanténních omezení, klesly meziročně o…

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama