Platby z fondu obnovy EU začnou ve druhé polovině 2021, říká komisař Gentiloni

Platby z finanční pomoci unijním zemím, kterou pro ekonomiky zasažené šířením nového koronaviru schválili tento týden evropští lídři, začnou ve druhé polovině příštího roku. V rozhovoru, který byl dnes zveřejněn v italském listě La Repubblica, to řekl evropský komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

Paolo Gentiloni
doporučujeme

Obdobně se Gentiloni vyjádřil v úterním rozhovoru s agenturou Bloomberg. Brusel podle komisaře potřebuje čas na schválení plánu Evropským parlamentem, nashromáždění financí a počítá rovněž s plány členských zemí, které musí být ve shodě se strategickými prioritami EU.

Unijní země by před schválením fondu obnovy mohly podle komisaře použít desetinu dohodnuté částky. Sedmadvacítka musí též schválit nové zdroje příjmů, jako je digitální daň anebo daň z oxidu uhličitého (CO2), dodal Gentiloni.

"V opačném případě by musely splatit peníze jednotlivé země, protože Evropa by nebyla schopna splácet společný dluh," řekl Gentiloni pro La Repubblica.

Z fondu obnovy budou moci státy čerpat 750 miliard eur (bezmála 20 bilionů Kč), přičemž 390 miliard eur z této částky budou tvořit granty a zbytek půjčky. Česko na dotacích z nového fondu získá 8,7 miliardy eur (skoro 229 miliard Kč).

Finance určené na zotavení unijních ekonomik z dopadů pandemie nemoci covid-19 zvýší objem rozpočtu Evropské unie na období 2021-2027 na více než 1,8 bilionu eur. Evropská komise si peníze bezprecedentně vypůjčí na finančních trzích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italská ekonomika podle ministra výrazně ožije. Růst HDP má být až 15…

09.08.2020 13:36 Italská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně oživí a tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP)…

Fitch letos očekává pětiprocentní pokles ruské ekonomiky

08.08.2020 09:47 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce…

Německý průmysl v červnu ožil, dopady koronakrize jsou však stále patrné

07.08.2020 10:54 Aktualizováno Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezonně upravených údajů zrychlilo ve…

TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur

06.08.2020 16:07 Provozovatel aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, v Irsku zřídí své první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama