Po šoku přišlo nadšení. Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domova?

V době karantény kvůli pandemii covidu-19 objevili Francouzi výhody práce na dálku. Postupně se však situace měnila. Izolace, neustálé připojení k internetu či nevhodné řízení - bylo mnoho důvodů, proč někteří zaměstnanci pracující z domova nesli svou situaci s nelibostí, píše nyní francouzský deník Le Figaro.

Zaměstnání, ilustrační foto

Po prvním šoku, kdy byla práce z domova doslova vnucena pěti milionům zaměstnanců, přišla fáze nadšení. Ukázaly se plusy celodenní efektivity bez pauz na kafíčko s kolegy, byl konec s dojížděním do práce. Existovala možnost jít si v pracovní den zaběhat či jinak zacvičit a lidé měli radost z toho, že je mohou trávit více času s rodinou, že mohou pustit pračku za bílého dne nebo se celé hodiny věnovat vaření. Francouzi prostě na jaře objevili výhody práce z domova.

Pak se ale situace začala postupně měnit. Doba izolace skončila a život se pomalu začíná ubírat svým obvyklým během. Lidé pracující z domova zároveň začali pociťovat únavu a zklamání. Silněji ale také vnímali nedostatky v řízení, své šéfy, kteří byli buď příliš přítomní, nebo zase příliš nepřítomní, chybějící soutěživost v týmu, konflikty vyplývající z chybějícího osobního kontaktu, zbytečné videokonference či absenci neverbální komunikace, setření hranic mezi profesionálním a soukromým životem. A to nepočítáme péči o děti, které nechodily do školy. Jak týdny míjely, omezovala se i sportovní aktivita. Ženy mnohdy zjistily, že rozdělení domácích prací dál zůstává jen málo vyrovnané. A každodenně se stále zřetelněji rýsovala hospodářská krize.

Z domova pracuje pravidelně sedm procent Francouzů. To je více než třeba v Německu či v Itálii. Francouzský premiér Édouard Philippe 28. května prohlásil, že práci z domova je vždy třeba dávat přednost. Je to však způsob práce, kde si zaměstnanci nejsou rovni, protože je obvykle vyhrazena především pro terciární sektor a takzvané "bílé límečky", tedy nikoliv pro manuálně pracující.

A co si Francouzi přejí? Podle průzkumu institutu OpinionWay z 19. května si 40 procent zaměstnanců, kteří okusili v době karantény práci z domova, přeje v této zkušenosti dále pokračovat.

Práce z domova Sophii umožnila získat autonomii a uniknout nepříjemnému ovzduší na pracovišti. "Mohla jsem se také více věnovat dětem. Byl to však danajský dar, neboť bylo zapotřebí práci a péči o děti a domácnost spojit," říká Sophie, která pracuje v cestovní agentuře. "Kdybych pracovala na 100 procent, jako první týden karantény, nebylo by to možné vydržet," dodává.

Při videokonferencích prý její kolegové kritizovali "nedostatečné sdílení a chybějící soutěživost". Podle nedávné ankety se jich však 80 procent vyslovilo pro pokračování práce z domova. "Před covidem byl podnik zdrženlivý pokud jde o práci z domova. Pak si uvědomil, že věci fungují dobře. Uvažují teď o tom, že dva dny v týdnu budeme pracovat z domova," říká Sophie.

Krize s covidem-19 vše urychlila. Umožní, aby z domova pracovalo více lidí? U velkých internetových společenských sítí, jako je Facebook, o tom není pochyb. Ředitel Facebooku Mark Zuckerberg 21. května prohlásil, že do pěti až deseti let bude moci polovina jeho zaměstnanců pracovat z domova. V diskusi kolem práce z domova však psychologové, lékaři a odbory poukazují na rizika, počínaje bolestmi svalů a páteře přes pocit izolace až po to, že zaměstnanci stráví u počítače daleko více času než je jejich pracovní doba.

Amazon dostal v EU pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

30.07.2021 15:07 Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard Kč)…

Amazon dostal v EU pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

30.07.2021 14:43 Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard Kč)…

Nezaměstnanost v EU dál klesá, v červnu se dostala na 7,1 procenta

30.07.2021 11:01 Lidí bez práce v Evropské unii druhý měsíc v řadě ubylo. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1…

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku…

27.07.2021 16:48 Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční…

Podnikatelská aktivita v eurozóně se zvyšuje nejrychleji za více než 20 let

23.07.2021 10:54 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v červenci zvyšuje nejrychlejším tempem za více než 20 let.…

Skupina OPEC+ se dohodla na postupném zvyšování těžby od srpna

18.07.2021 20:56 Zástupci zemí skupiny OPEC+ se dohodli na postupném zvyšování těžby od srpna. Do konce roku budou…

Počet zaměstnaných v Británii v květnu stoupl nejvíce od začátku pandemie

15.07.2021 11:34 Počet zaměstnanců na výplatních páskách se v Británii v květnu meziměsíčně zvýšil o 356.000, což je…

Inflace na Slovensku zrychlila tempo na nejvyšší úroveň od února 2020

14.07.2021 09:38 Meziroční míra inflace na Slovensku v červnu zrychlila tempo na 2,9 procenta z 2,2 procenta v…

Ekonomická nálada v EU se v červnu dostala na nejlepší úroveň za 21 let

29.06.2021 11:55 Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu dostala na nejlepší úroveň za 21 let. Její index se…

Ekonomická nálada na Slovensku vystoupila na nejvyšší hodnotu od září 2017

29.06.2021 10:09 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v červnu zlepšila a dosáhla…

Související:

Právě se děje