Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici 50 bodů

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další prudký nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. V Německu aktivita v růstu sice pokračuje, i když jsou tam značné rozdíly mezi zpracovatelským sektorem a službami.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Souhrnný index podnikatelské aktivity pro eurozónu podle předběžných údajů v říjnu klesl na 49,4 ze zářijové hodnoty 50,4 bodu. Právě hranice 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem - hodnota nad 50 bodů ukazuje růst aktivity, cokoliv pod 50 bodů znamená pokles.

Sektor služeb je v ekonomice eurozóny dominantní. Služby ale teď nejvíce doplácejí na protikoronavirová opatření, k nimž vlády mnoha evropských zemí znovu přistupují, aby šíření epidemie zpomalily. Téměř 90 procent ekonomů v anketě agentury Reuters se proto domnívá, že druhá vlna epidemie znamená vysoké až velmi vysoké riziko, že začínající proces zotavování ekonomiky se zastaví.

V Německu se celková situace příliš neliší od zbytku eurozóny, struktura je tam ale jiná. Souhrnný index klesl na 54,5 ze zářijové hodnoty 54,7 bodu, takže aktivita nadále roste, byť pomaleji. Výsledek je příznivější, než se čekalo, analytici počítali s poklesem na 53,2 bodu.

Velmi dobře si v Německu nadále vede zpracovatelský sektor, kde dílčí index vystoupil na 58 bodů. To je nejvyšší hodnota od dubna 2018. Naopak sektor služeb se vrátil k poklesu, jeho index za říjen klesl na 48,9 bodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzské dráhy testují vlak na hybridní pohon

03.12.2020 16:21 Francouzské dráhy SNCF úspěšně dokončily testování prototypu hybridního motoru pro příměstské vlaky…

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

03.12.2020 11:03 Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry…

Tržby v obchodech na Slovensku vzrostly, hotely a restaurace naopak živoří

03.12.2020 09:31 Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 procenta, tempo růstu ale zpomalilo…

Haščák se vzdal výkonných pozic ve skupině Penta, spoluvlastníkem zůstává

02.12.2020 13:43 Spolumajitel investiční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák, jehož slovenská policie v úterý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama