Prodej nových aut v EU prudce vzrostl, výjimkou je jedna země

Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v září meziročně zvýšil o 14,5 procenta na 1,25 milionu vozů. Důvodem vysokého růstu byl prudký pokles prodeje loni v září po zavedení nového, přísnějšího emisního standardu. Za devět měsíců letošního roku se ale prodej automobilů snížil o 1,6 procenta.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Volkswagen
doporučujeme

Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

V září rostl prodej ve všech členských zemích EU, vyjma Bulharska. Na čtyřech z pěti největších automobilových trzích se prodej zvyšoval dvouciferným tempem. V Německu vzrostl o 22,2 procenta, ve Španělsku o 18,3 procenta, ve Francii o 16,6 procenta a v Itálii o 13,4 procenta. V Británii růst činil pouze 1,3 procenta, zejména kvůli nejistotě spojené s brexitem, která má negativní dopad na důvěru spotřebitelů.

Za prvních devět měsíců tohoto roku se v EU prodalo 11,77 milionu aut. Jedinou zemí z největších trhů, která zaznamenala za devět měsíců růst, je Německo. Tam se počet registrací zvýšil o 2,5 procenta.

Pozici jedničky na evropském trhu si nadále drží skupina Volkswagen, která v září zvýšila prodej o 47 procent na více než 250.000 vozů. Od ledna do září jí ale prodej meziročně o 1,4 procenta klesl. Podíl Volkswagenu na trhu za devět měsíců činil 24,3 procenta. Součástí Volkswagenu je i česká Škoda Auto, která v září zvýšila prodej o 18,7 procenta. Škoda má na trhu EU podíl 4,7 procenta.

V září rostl prodej v EU většině automobilek. Pokles zaznamenaly firmy BMW, Jaguar Land Rover, Mitsubishi a Honda.

Podle partnera EY Petra Knapa zaznamenal evropský trh proti loňskému katastrofálnímu září dobrý výsledek, proti devátému měsíci roku 2017 byl ale prodej o 12,5 procenta nižší.

"Z velkých trhů je jen o maličko výše Francie (1,6 procenta), ale třeba Velká Británie je skoro o 20 procent níže než před dvěma lety," podotkl. Za období leden až září je prodej o jedno procento nad rokem 2017 a největší trhy Německo a Francie rostly zhruba o pět procent. "Navíc s tím, jak nám roste objem SUV (sporovně-užitkových vozů), tak odvětví nemá horší ziskovost na prodaných autech," dodal.

ACEA očekává, že počet registrací osobních vozů letos klesne o jedno procento na více než 15 milionů. Důvodem jsou nejistoty způsobené brexitem a změna makroekonomických podmínek. Růst prodeje aut v EU od roku 2015 zpomaluje. V roce 2015 se zvýšil o 9,5 procenta, loni ale už pouze o 0,1 procenta.

Prudký pokles prodeje loni v září způsobil, že v EU se od tohoto měsíce mohla prodávat pouze auta, která prošla novou metodikou měření emisí a spotřeby automobilů WLTP. Automobilky tak musely zastavit dodávky některých modelů, které ještě nestačily nově certifikovat.

Automobilky také v srpnu, před zavedením nové metodiky, nabízely výrazné slevy na auta, která tyto emise nesplňovala, což přispělo ke slabší poptávce v září.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá pobočka cestovky Thomas Cook končí. Co bude s českou CK Neckermann?

21.11.2019 15:49 Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost…

Tři německé automobilky dostaly tučnou pokutu. Uzavřely nezákonný pakt

21.11.2019 13:33 Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnou pokutu 100…

Ruské aerolinky si zoufají. Kvůli Putinovi už přišly o miliardy

21.11.2019 09:29 Asi 3,2 miliardy rublů (asi 1,15 miliardy Kč) stál šestici největších ruských leteckých společností…

Brusel se mračí. Osm států dostalo varování kvůli rozpočtu, problém má…

20.11.2019 14:46 Evropská komise dnes varovala osm států eurozóny včetně Slovenska, že jim příští rok hrozí porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama