Průmyslových zakázek v Německu přibylo méně, než se čekalo

Objem zakázek v německém průmyslu se v červenci zvýšil ve srovnání s předchozím měsícem o 2,8 procenta - méně, než se čekalo. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že zakázek bude o pět procent více. Znamená to, že oživení po koronavirovém šoku zřejmě zpomaluje.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Údaj za červen byl zpřesněn směrem k lepšímu výsledku, objem zakázek podle statistiků vzrostl o 28,8 procenta. V červenci jich ale stále bylo o 8,2 procenta méně než v únoru, což byl měsíc, kdy ještě nebyly znát dopady panemie. S protikoronavirovými opatřeními se začalo až v březnu.

"V nadcházejících měsících pravděpodobně uvidíme, že ta snadná fáze už je za námi a snaha v ekonomice všechno dohnat ztratí dynamiku," řekl agentuře Reuters ekonom Jens-Oliver Niklasch ze společnosti Landesbank Baden-Württemberg.

Zatímco domácí zakázky v červenci klesly o 10,2 procenta, ze zahraničí jich 14,4 procenta přibylo. Ekonom finančního ústavu ING Carsten Brzeski hovoří o "enormním zvratu mezi domácí a zahraniční poptávkou". Německo je tradiční exportní zemí.

Podle německého ministerstva hospodářství bude i přes zpomalení tempa pokračovat snaha dohnat v ekonomice ztracený čas. Nasvědčuje tomu nižší počet firem, které zaměstnávají pracovníky v režimu kurzarbeit, kdy jim mzdu dorovnává stát, a stejně tak optimistická očekávání firem do budoucna, sdělil statistický úřad.

Zklamání ale přinesla tento týden čísla z německého maloobchodu. I zde se čekal růst, mimo jiné i díky nižší dani z přidané hodnoty (DPH), tržby ale v reálném vyjádření klesly o 0,9 procenta, a utlumily tak naděje, že ekonomiku pomohou oživit spotřebitelé.

Německá ekonomika, na které je závislá i řada firem z České republiky, ve druhém čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o rekordních 9,7 procenta. Kvůli opatřením na zpomalení viru prudce klesly výdaje domácností, firemní investice i obchod.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně. Katastrofa, reagují tradiční…

28.09.2020 13:44 Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v…

Automobilka Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur, ze zaměstnanců…

28.09.2020 13:15 Americký výrobce vozů Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur (13,6…

Kam Německo uloží jaderný odpad? Některé lokality zasahují až k českým…

28.09.2020 11:06 Geologicky vhodné podmínky pro trvalé uložení jaderného odpadu jsou v Německu na 54 procentech…

Ekonomická nálada na Slovensku se zlepšila, stále ale zaostává za loňským…

28.09.2020 10:49 Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama