Průzkum: Německá ekonomika hledí do roku 2021 s optimismem

Německá ekonomika hledí po masivním poklesu způsobeném koronavirem do roku 2021 s optimismem. Podle průzkumu německého hospodářského institutu IW, ze kterého cituje agentura DPA, odhaduje 26 ze 43 odvětví nárůst výroby. Pro mnoho firem a celá odvětví ale příští rok ještě nebude znamenat návrat na úroveň před krizí, zdůrazňuje IW.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

O něco vyšší produkci očekává podle průzkumu 21 odvětví - jsou mezi nimi strojírenství, elektrotechnický a chemický průmysl.

"Průmysl je tahounem z hospodářské krize," řekl šéf IW Michael Hüther. "Podmínkou ale je, aby zůstaly otevřené hranice, nepřerušovaly se dodavatelské řetězce a děti mohly chodit do škol a školek, aby mohli zaměstnanci do práce," dodal.

Jen mírný nárůst očekávají po letošním krizovém roce v pohostinství, maloobchodu, výstavnictví a v reklamním průmyslu. S výrazným nárůstem výroby naopak počítá automobilový průmysl a na něj navázaní dodavatelé. "Brutální propady v roce 2020 nicméně toto pozitivní očekávání relativizují," poznamenal IW.

Výrazně vyšší produkci odhaduje v příštím roce pět průmyslových svazů. Třináct svazů pak očekává, že výroba bude příští rok slabší než letos. Výrazně nižší by měla být v oblasti textilu a módy i v potravinářství. O něco slabší rok než letos čeká podle IW i stavebnictví, které sice zatím krizí procházelo úspěšně, ale začíná se potýkat se slabými investicemi a s narušováním výroby v důsledku pandemie.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ni navázána řada českých firem. Institut Ifo očekává, že německá ekonomika letos klesne o 5,1 procenta, zatímco na příští rok jí předpovídá růst o 4,2 procenta. Česká ekonomika by se měla po letošním poklesu o 7,1 procenta vrátit příští rok k růstu, který by mohl dosáhnout 3,3 procenta, uvádí průzkum ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…

25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…

Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama