Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středních podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost McKinsey. Průzkum se konal v srpnu, tedy ještě před nynějším vzestupem počtu nových případů nákazy koronavirem, který nutí evropské vlády zavádět nová restriktivní opatření.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Malé a střední podniky se definují jako firmy s maximálně 250 zaměstnanci. V Evropě vytvářejí kolem dvou třetin pracovních míst, upozorňuje agentura Reuters.

Výsledky průzkumu přicházejí v době, kdy se množí varování před vlnou firemních insolvencí a kdy Mezinárodní měnový fond (MMF) a další organizace vyzývají evropské vlády k zintenzivnění státní podpory, která by firmám pomohla překonat negativní dopady pandemie nemoci covid-19.

Podle dat, která česká Hospodářská komora dvakrát ročně analyzuje pro Evropskou asociaci řemesel, malých a středních podniků SMEunited pro celoevropské srovnání, nastal u českých malých a středních podniků druhý největší pokles podnikatelské nálady v historii. Pokles byl dokonce výrazně hlubší než v celé EU.

"I přesto ale byly tuzemské malé a střední podniky optimističtější než ve zbytku Evropy. A byly optimističtější než v době recese v první polovině roku 2009," řekla ČTK analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Průzkum McKinsey zahrnoval přes 2200 podniků v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Británii. Ukázal, že 55 procent dotazovaných firem očekává v průběhu příštích 12 měsíců ukončení činnosti, pokud jim tržby zůstanou na současných úrovních. Desetina malých a středních podniků očekává, že pokud bude současný vývoj pokračovat, pak do šesti měsíců vyhlásí bankrot. Spoluautor zprávy Zdravko Mladenov upozornil, že takovýto vývoj by zvýšil nezaměstnanost, omezil investice a znamenal výraznou zátěž pro finanční sektor.

"Politici musejí udělat vše pro to, aby udrželi pandemii a její ekonomické dopady pod kontrolou. Nesmějí předčasně ukončovat podporu, pokud se chtějí vyhnout opakování chyb z globální finanční krize," uvedl tento týden MMF. Minulý týden fond předpověděl, že ekonomika eurozóny v letošním roce klesne o 8,3 procenta. V příštím roce počítá s růstem, který teď odhaduje na 5,2 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa. Křetínský nechce věc…

25.11.2020 12:02 Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení…

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

24.11.2020 15:35 Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu.…

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu opět klesla, kvůli epidemii panuje…

24.11.2020 10:51 Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom…

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla víc, než se čekalo

24.11.2020 08:58 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama