Rakousko po pandemii hodlá stimulovat ekonomiku, plánuje se snížení DPH

Rakousko plánuje v reakci na koronavirovou krizi dočasně na pět procent snížit daň z přidané hodnoty (DPH) v některých službách, například v gastronomii nebo kultuře. Oznámila to dnes rakouská vláda. Konečnou podobu chce plánu dát na dvoudenní schůzi, na které bude kabinet probírat i další stimulační opatření. Informovala o tom agentura Reuters.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Zavedeme (...) snížení daně z přidané hodnoty v gastronomii, kulturním sektoru a pro nakladatelství," řekl na tiskové konferenci ministr financí Gernot Blümel. Pětiprocentní sazba podle něj bude platit do konce letošního roku.

Co se týče gastronomie, sníženou sazbu budou mít kavárny, bary a restaurace. V případě kulturního odvětví a oblasti nakladatelství se snížení DPH týká vstupného do kin a muzeí, knih a novin, dodala za ministerstvo kultury Andrea Mayerová.

V kultuře jsou teď sazby DPH různé, většinou deset a 13 procent. Snížení DPH se týká i jídla a pití v hotelech, konstatovala ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová.

Rakouská vláda už dříve oznámila snížení DPH u nealkoholických nápojů v kavárnách, barech a restauracích na deset z původních 20 procent, a to od 1. července. Vídeň se snaží docílit toho, aby jí Brusel schválil dočasné snížení DPH u alkoholických nápojů, které unijní pravidla obecně neumožňují.

Snížení DPH chystá i Německo. Vláda v Berlíně dnes na mimořádné schůzi schválila dočasné snížení této daně z 19 na 16 procent. Platit bude od července do konce roku. Snížení DPH přijde rozpočet asi na 20 miliard eur (533 miliard Kč), krok je součástí krizového balíku v objemu 130 miliard eur (3,5 bilionu Kč).

V České republice je součástí daňového balíčku, který senátoři ve čtvrtek vrátili k projednávání Sněmovně, snížení DPH na deset z původních 15 procent u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení.

Senát chce, aby stát vyplatil z rozpočtu obcím 1200 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů vyvolaný řešením dopadů epidemie koronaviru. Svůj návrh vložil do vládního protikrizového daňového balíčku, který se tak vrací zpět do Sněmovny.

Balíček má rovněž daňovým poplatníkům umožnit například zpětné uplatnění daňové ztráty a snižuje některé sazby silniční daně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronakrize: Daimler propustí mnohem víc zaměstnanců, než se předpokládalo

11.07.2020 10:02 Německá automobilka Daimler musí kvůli koronavirové krizi ještě více šetřit, což bude podle jejího…

Chorvatsko a Bulharsko byly přijaty do "čekárny na euro", mohou ho mít za…

11.07.2020 07:45 Chorvatsko a Bulharsko byly přijaty do takzvané čekárny na euro, tedy do mechanismu směnných kurzů…

Slovenský průmysl je z nejhoršího venku? Výkon se začíná zvyšovat

10.07.2020 16:39 Aktualizováno Výkony slovenského průmyslu se v květnu zvýšily o téměř pětinu oproti dubnu, kdy kvůli dopadům…

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Související:

Právě se děje

Další zprávy