Rebelie na Slovensku. Některé restaurace navzdory zákazu otevřely, hrozí jim vysoké pokuty

Někteří provozovatelé restaurací na Slovensku navzdory zákazu dnes otevřeli interiéry svých podniků pro zákazníky. Podnikatelé tento krok podle médií zdůvodnili tím, že nemají peníze a kompenzace od státu nestačí na krytí ztrát způsobených negativními dopady koronaviru. Za porušení karanténních opatření hlavního hygienika hrozí na Slovensku vysoké pokuty.

Restaurace, ilustrační fotografie
doporučujeme

Slovensko v polovině října kvůli druhé vlně koronaviru zavedlo nová karanténní opatření, která se dotkla také restaurací. Ty nesmějí podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech, povolen je prodej přes okénko nebo obsluha zákazníků na terasách podniků. Část podnikatelů zejména z východního Slovenska se navzdory tomu rozhodla, že své provozy otevře.

"Neumíme už dál přežívat, pomoc je pomalá a nedostačující, nedokáže nám pokrýt všechny výdaje. Chceme poukázat na náš stav, přežíváme, nevíme, co bude dál. Také máme rodiny, které je třeba živit," citovala televize Markíza Branislava Juru, majitele jedné z restauracích v Košicích, druhém největším městě Slovenska.

Za výzvou ignorovat nařízení úřadů stojí iniciativa Bojujeme za naše gastro. Nespokojení podnikatelé se opírají o právní analýzu, která tvrdí, že platný nouzový stav na Slovensku byl prodloužen nezákonně. Uzavření interiérů restaurací úřad hlavního hygienika ovšem nezavedl na základě nouzového stavu, ale podle zákona, který umožňuje přijímat opatření při ohrožení veřejného zdraví. Za porušení nařízení hrozí podnikatelům pokuta až 20.000 eur (530.000 Kč).

Asociace hotelů a restaurací Slovenska se postavila proti otevírání podniků v rozporu s platnými nařízeními úřadů. Zopakovala, že pomoc ze strany státu pro sektory gastronomie a cestovního ruchu není účinná.

Slovenská vláda dříve zavedla a na podzim zvýšila finanční pobídky, kterými stát například kompenzuje zaměstnavatelům většinu nákladů na mzdy a povinné odvody jejich pracovníků. O příspěvky mohou požádat i další skupiny podnikatelů nebo obyvatel.

Celoplošná karanténní opatření dříve kritizoval vicepremiér a šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík, podle kterého není logické, že v regionech nejméně zasažených koronavirem musejí být zavřeny restaurace, zatímco v okresech s největším výskytem případů nákazy mohou být otevřeny kostely. Kvůli omezením se Sulík opakovaně dostal do otevřeného sporu s premiérem Igorem Matovičem, kterému zase prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí doporučila předat řízení záležitostí spojených s pandemií covidu-19 někomu jinému. Hlava státu také kritizovala, že země nemá jasný plán postupu při pandemii.

Na Slovensku se v poslední době znovu zvyšuje počet nových případů nákazy koronavirem a nemocnice hlásí nejvíce pacientů s covidem-19 od začátku pandemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Google začne francouzským deníkům platit za autorská práva

21.01.2021 09:48 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým…

Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta

20.01.2021 11:34 Meziroční míra inflace v Evropské unii v prosinci vzrostla proti listopadu o desetinu procentního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama